10 zasad zdrowego odżywiania

Aby zachować zdrowie na dłużej należy wprowadzić minimum 10 zasad zdrowego odżywiania oraz AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ.

Z artykułu dowiesz się jakie są podstawowe zalecenia ekspertów z dziedziny żywienia i żywności dotyczące zdrowego odżywiania według nowoczesnej dietetyki.

Zdrowe odżywianie według wielu z Was oznacza dieta bez cukru, z niską zawartością tłuszczu lub w ogólne go eliminująca, bez białego pieczywa, bez mleka i wieprzowiny. Ale czy te wytyczne są zgodne z zaleceniami zdrowej diety?

Z dnia na dzień publikowane są coraz nowsze artykuły z przytoczonymi badaniami rzucające nowe światło na wybrane aspekty żywienia i żywności. Postęp w dziedzinie dietetyki dokonuje się każdego dnia. Dlatego zalecenia stale są rozwijane i rosną w liczbach. Ale podstawowe zalecenia pozostają te same.

Dieta jest bardzo istotnym elementem w utrzymaniu homeostazy równowagi organizmu. Wpływa nie tylko na poczucie sytości, wyglądzie sylwetki czy prawidłowego funkcjonowania narządów i za razem układów.

Konsultacja z dietetykiem

Dieta ma ogromny wpływ na właściwie większość obszarów naszego organizmu. Od zapobiegania chorobom, a przynajmniej zmniejszenia ryzyka zachorowania, przez funkcjonowania mózgu (psychika), aż do

10 zasad zdrowego odżywiania

REGULARNOŚĆ spożywania posiłków sprawi, że Twój organizm przestanie odkładać tkankę tłuszczową oraz przyspieszy Twój metabolizm.

RÓŻNORODNOŚĆ produktów spożywczych oraz potraw sprawi, że dostarczysz wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.

NAWADNIANIE organizmu, głównie wodą, pomoże pozbyć się celulitu wodnego oraz przyspieszy Twój metabolizm (gdyż woda jest najlepszym środowiskiem do zachodzenia reakcji w organizmie).

Spożywaj 5 PORCJI OWOCÓW i nie zapominaj o WARZYWACH. Są one cennym źródłem witamin i minerałów.

SUPERPRZETWORZONE produkty zawsze negatywnie wpłyną na Twoje zdrowie.

CUKIER I SŁODYCZE staraj się ograniczyć do ostatecznego minimum.

ZDROWE TŁUSZCZE i odpowiednia metoda ich obróbki pozwoli Ci dostarczać niezbędne witaminy bez obawy o zdrowie.

SPOŻYCIE SOLI powinno być ograniczone do 5g dziennie (ok. 1 łyżeczki)

SPOŻYCIE MIĘSA, w szczególności powinno być ograniczone.

UZUPEŁNIANIE MIKROFLORY JELITOWEJ – spożywanie probiotyków lub suplementacja szczepami bakterii farmakologicznie.

Powyżej przedstawione 10 zasad zdrowego odżywiania to optimum, jakie powinieneś wprowadzić w nowe nawyki żywieniowe. Dzięki temu zadbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale też o dobre samopoczucie. A jeśli trenujesz jakiś sport, amatorsko lub zawodowo, pomoże Ci zwiększyć wydolność organizmu i poprawi Twoje wyniki. Zobacz piramidę zdrowia.

10 zasad zdrowego odżywiania – charakteryzuje dietetyk Online