Analiza składu ciała

Analiza składu ciała polega na pomiarze wielu parametrów w naszym organizmie. Pomiar ten polega na przepływie sygnału elektrycznego o niskim natężeniu przez ciało. Jak wiadomo najlepszym przewodnikiem jest woda, a opór stanowi tłuszcz. Takie zjawisko nosi nazwę bioimpedencji elektrycznej (BIA). Metoda ta polega na przesyłaniu po organizmie impulsów elektrycznych o małym natężeniu, ok. 0,8-1 mA, które określają zawartość wody w poszczególnych tkankach. Mierzona jest wtedy oporność tkanek na prąd.

Pomiar zostaje przeprowadzony gdy pacjent stanie bosymi stopami na specjalnych elektrodach na tzw. wadze analitycznej. Analiza składu ciała jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna. Zastosowane częstotliwości fal elektromagnetycznych są niegroźne i nieodczuwalne dla organizmu. Jedynymi ograniczeniami do wykonania pomiaru jest posiadanie rozrusznika serca oraz w przypadku kobiet – ciąża

Mierzone parametry:
– masa mięśniowa
– masa kostna
– stopień nawodnienia
– tkanka tłuszczowa
– podstawowa przemiana materii (PPM)
– BMI
– wiek metaboliczny
– masa ciała

Na rynku można znaleźć wiele urządzeń wykorzystujących właśnie w.w. bioimpedencję. Najczęściej są to tak zwane wagi diagnostyczne. Dzięki nim możemy w kilka sekund określić zawartość ludzkiego organizmu i dobrać odpowiedni sposób żywienia, aby poprawić parametry.

Konsultacja z dietetykiem

Analiza składu ciała pomaga w leczeniu nadwagi i otyłości. Głównie wykonuje się pomiaru analizy składu ciała dla poznania poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie, odpowiedzialnej za powstawanie nadwagi i otyłości. Dzięki temu możemy zredukować jej ilość dopasowanie odpowiednio zbilansowanej diety przez dietetyka.

Analizatory składu ciała

Na rynku istnieje już wiele firm oferujących profesjonalne urządzenia wykorzystywane do analizy składu ciała. W ścisłej czołówce wybijają się: InBody, Tanita, Jawag, Omron i wiele innych.

Analizator składu ciała TANITA został stworzony ze szkła hartowanego, co zapewnia wygodę podczas badania. Dzięki obniżonemu profilowi platformy można z łatwością dokonywać analizy u osób starszych i dzieci.  Analizator cechuje się dużą dokładnością.

W ostatnim czasie domowe wagi również posiadły taką funkcję szerszej analizy składu ciała. Przykładowe marki: Huawei (inteligentna waga, smart scale) oraz Xiaomi (Mi Body).

Wszystkie te urządzenia oczywiście troszeczkę się od siebie różnią: wielkością, kształtem, technikom pomiaru, ilością mierzonych parametrów, kolorem, itp.

Zalety

  • bezinwazyjne
  • bezbolesne
  • szybkie
  • szeroka gama parametrów = głęboka analiza składu ciała
  • monitorowanie parametrów podczas treningów lub diety

Jak przygotować się do wykonania pomiaru?

  • przez 24h przed analizą nie pić kofeiny ani alkoholu
  • 12h przed analizą nie wykonywać treningów
  • pomiar najlepiej na czczo lub 4-6h po posiłku
  • podczas badania najlepiej mieć pusty pęcherz
  • nie wskazane jest wykonywania pomiaru podczas trwania miesiączki

Jeśli wykonujecie pomiaru składu ciała na siłowni, w gabinecie lekarskim lub przez specjalistę to na tej samej wizycie powinny zostać omówione Wasze wyniki.

Analiza składu ciała – dietetyk Poznań Grunwald

W gabinecie dietetycznym masz możliwość skorzystania z analizy składu ciała wraz z omówieniem jej wyniku.

Dysponujemy wagą analityczną firmy Tanita model BC-1000.