Czy gotowe diety z Internetu wystarczą?

Czy gotowe diety z Internetu wystarczą i czy są one bezpieczne i przynoszą obiecane efekty podczas odchudzania? Mówimy tutaj o gotowych jadłospisach udostępnionych na różnych portalach internetowych oraz stronach poświęconych zdrowym odżywianiu.

Czy gotowe diety są bezpieczne i czy przynoszą efekty podczas odchudzania w stosowaniu dla każdego?

Na samym początku należy wspomnieć o różnym zapotrzebowaniu energetycznym oraz zapotrzebowaniu na składniki odżywcze każdego z nas. Gotowe diety (jeśli nie jest podana informacja o jej kaloryczności) najczęściej są przygotowane w standardowej kaloryczności, czyli ok. 2000 kcal. Jeśli wartość naszej kaloryczności całodobowej diety znacząco odbiega od 200 kcal na dobę, może to się przyczynić odpowiednio do niedożywienia, niedoborów składników lub nadmiernej masy ciała. Jeśli spojrzymy na to z perspektywy żywieniowej, to możemy się przyczepić do doboru składników w zaproponowanych potrawach, występowaniu alergenów, zbyt ubogie lub zbyt obfite dania.

Jeśli chodzi o odchudzanie to również nie wierzyłabym dietą gotowym z czasopism, stron internetowych, ponieważ nie wiadomo w jakim stopniu pokrywają zapotrzebowania na składniki pokarmowe oraz energetyczne naszego organizmu. Zbyt gwałtowne obniżenie do restrykcyjnej kaloryczności diety jest błędem, który może w efekcie przynieść nam efekt jo-jo, a w najgorszym wypadku niedożywienie i niedobory pokarmowe.

umów wizytę

Co w takim razie zrobić, w przypadku jak nie ma pomysłu na całodzienną rację pokarmową?

Najłatwiejszym sposobem jest wybranie odpowiedniej opcji cateringu dietetycznego. Natomiast jeśli ta opcja jest dla Ciebie zbyt droga, możesz skorzystać z e’booków z przepisami (z dołączoną kalorycznością potraw) lub poprosić dietetyka o przykładowy jadłospis.

Dlaczego Pani dietetyk nie ufa gotowym dietą?

Ponieważ, tak na prawdę nie wiemy kim jest autor owej diety, kucharz, amator zdrowego odżywiania czy specjalista od żywienia publicznego. Pamiętajmy także, że im mniej informacji o zarówno samym jadłospisie jak i o autorze, tym powinniśmy być bardziej ostrożni.

Czy gotowe diety z Internetu wystarczą? – odpowiada Dietetyk Online Zuzanna Rosińska