Depresja – cicha choroba XXI wieku

Depresja - cicha choroba XXI wieku

Depresja – choroba XXI wieku

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja stała się drugą chorobą przyczyniającą się do niepełnosprawności na świecie. Choruje na nią już ponad 350 milionów ludzi na świecie, a w samej Polsce cierpi na nią już ponad 1,5 miliona ludzi. Jest to wystarczający dowód, że stanowi ogromny problem w dzisiejszym społeczeństwie, pogarszając jakość życia i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie każdego dnia jej trwania. To nie tylko złe samopoczucie czy złe dni, które nie mijają, to CHOROBA!

Przyczyna

Zaczyna się niewinnie, od stresu i niepokoju, z którym nie każdy umie sobie poradzić, aby nie miał negatywnego wpływu na nasze zdrowie psychofizyczne, zwłaszcza jeśli trwa on stale i jest o intensywny. Długotrwały silny stres, gorsze samopoczucie, wahania nastroju prowadzi do DEPRESJI. Jest to taka sama choroba, jak w przypadku innej choroby, z którą należy udać się do lekarza i podjąć się odpowiedniego leczenia. Pamiętajmy tutaj, że jedna tabletka nie wystarczy. Wyleczenie jej jest procesem, który trwa.

Depresja to choroba, której objawami jest zespół objawów wywołanych nadmiernym, przewlekłym stanem zapalnym ogólnoustrojowym organizmu. Do głównych, widocznych i rozpoznawalnych objawów należą: nadmierna senność, brak lub pogorszona koncentracja i pamięć, obniżona radość z życia, wycofanie społeczne, zaburzenia reakcji z jedzeniem, nadwrażliwość na ból i brak energii.

Konsekwencje

Podczas rozwoju depresji w organizmie dochodzi do zachwiania wielu szlaków metabolicznych, które prowadzą do zaburzeń homeostazy – funkcjonowania organizmu. Główną przyczyną jest powstający stres oksydacyjny, który uruchamia lawinę reakcji uszkadzających pracę układów, w tym: odpornościowego, hormonalnego, nerwowego czy pokarmowego. Stąd kojarzone z nim dolegliwości są potwierdzeniem rozwoju schorzeń współistniejących, w tym: ból głowy lub migrena, ból brzucha, nudności, zaparcia, biegunka. Te wszystkie objawy mogą być konsekwencją rozwoju chorób, takich jak: chorób autoimmunologicznych, nowotworowych, kardioogicznych, zapalnych i innych.

Warto tutaj też wspomnieć o toksycznych właściwościach nadmiernego stężenia miedzi organizmie oraz zaburzenia reakcji metylacji. Nieodpowiednia proporcja miedź:cynk jest skutkiem rozkładu dopaminy, która jest hormonem szczęścia, co skutkuje jej brakiem lub zmniejszoną syntezą. Prowadzi to także do zwiększonej ilości estrogenów, czyli hormonów żeńskich. Czego konsekwencją jest m.in.: rozwój zespołu policystycznych jajników (PCOS) u kobiet lub ginekomastą u mężczyzn.

Leczenie

Tabletki antydepresyjne maskują jedynie objawy depresji i pozwalają pacjentom na tzw. egzystencję i próbę powrotu do normalnego funkcjonowania w codzienności. Tłumienie objawów nie wyleczy depresji. Należy poszukać prawdziwej przyczyny i to na nich się skupić. To właśnie medycyna funkcjonowalna koncentruje się na kontroli stresu, przywróceniu prawidłowej higieny snu oraz poznania prawdziwych czynników, które przyczyniły się do powstania depresji. Holistyczne podejście do leczenia depresji zwiększa szansę jej wyleczenia.

Ze względu na szeroko rozlany stan zapalny w organizmie, leczenie powinno się skupiać na działaniach przeciwzapalnych, aby ograniczyć dalszy proces degradacji tkanek. Oprócz tradycyjnej metody farmakoterapii, istotne jest tutaj wsparcie naturalnymi środkami, jakimi są antyoksydacyjne składniki żywności. Prawidłowo zbilansowana dieta oraz odpowiednie wsparcie i motywacja stanowią istotne elementy leczenia depresji. Ważną rolę odgrywa magnez, wapń i selen, które w odpowiednim stosunku do miedzi i cynku, wspierają funkcjonowanie układu nerwowego i hormonalnego.

Zapytaj dietetyka online o dietę!

Depresja - cicha choroba XXI wieku

Depresja – cicha choroba XXI wieku