Dieta na zdrowe włosy

Kto nie marzy o pięknych i zdrowych włosach? Dieta na zdrowe włosy, pomoże Ci osiągnąć to marzenie. Ale aby je mieć trzeba o nie zadbać zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz. Już kilkakrotnie wspomniałam w innych artykułach, że odpowiednim sposobem odżywiania mamy wpływ co się dzieje w naszym organizmie.

Przy okazji włosów, zadbamy również o skórę (cerę) oraz paznokcie. Dostarczając z dietą niezbędne składniki pokarmowe, które służą polepszeniu struktury włosów, jednocześnie działamy na inne elementy strukturalne naszego ciała.

Konsultacja z dietetykiem

Na rynku coraz więcej pojawia się produktów obiecujących Nam właśnie „zdrowe i piękne włosy, paznokcie”. Ale czy suplementacja sztucznymi składnikami na pewno przyniesie Nam wyczekiwany efekt. Ja jako przyszły dietetyk suplementację traktuję jako ostateczne wyjście.

Co niszczy włosy?

  • często używana wysoka temperatura (suszarki, prostownice, lokówki, itp)
  • stres
  • rozchwiana gospodarka hormonalna
  • zły stan odżywienia
  • choroba nowotworowa
  • inne choroby, np. anemia
  • brak podaży niektórych mikroelementów
  • używki

Dieta na zdrowe włosy – zasady

Aby jakaś część naszego organizmu funkcjonowała prawidłowo to nie uda się to bez prawidłowego stanu odżywienia. Dlatego należy spożywać zbilansowaną dietę, tzn. dostarczać odpowiednią ilość makro i mikroelementów.

Jednakże, aby mieć zdrowe włosy (i piękne 😉 należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż takich składników jak: witamina A, B, D i E, cynk, żelazo, miedź oraz kwasy tłuszczowe omega 3.

Oczywiście najważniejszym składnikiem diety dla zdrowych włosów jest biotyna, czyli witamina H. Jest ona często głównym składnikiem preparatów.

Sprzyjające zdrowym i pięknym włosom są antyutleniacze. Hamują proces starzenia się komórek, co za tym idzie hamuje proces rozkładu kreatyny i kolagenu.

Jakich substancji lub związków należy zatem unikać? Na pewno wspomnianą już wcześniej kofeinę i alkohol w każdej postaci (używki), szczawiany.

Taka dieta na zdrowe włosy pomoże Tobie zadbać o piękne włosy, mocne paznokcie oraz poprawić strukturę i koloryt skóry.

Dieta przy wypadaniu włosów

Należy zadbać o odpowiednią podaż witamin: C, E, A, z grupy B, choliny, β-karotenu, białka i minerałów (krzemu, siarki, żelaza, miedzi i cynku).

Zaleca się spożywanie czarnego sezamu, gdyż jest on źródłem miedzi i cynku, których połączenie korzystnie wpływa na stan włosów.