Dieta oczyszczająca z toksyn

Substancje szkodliwe czy też toksyny są dla organizmu bardzo niebezpieczne, z uwagi na ich powszechność w stosowaniu. Można je znaleźć w większości produktów codziennego użytku.

Substancje te przechodzą do naszego organizmu różnymi drogami, dlatego dobrze jest dbać o usunięcie ich z organizmu. Jednym ze sposobów pozbycia się ich jest zastosowanie „diety oczyszczającej z toksyn”.

Zaletami takiej diety, oprócz samego oczyszczania organizmu, są również zapobieganie przed uszkodzeniem wielu narządów (m.in. nerek, wątroby, jelit) oraz poprawę funkcjonowania organizmu, łącznie z samopoczuciem. Toksyny przedostające się do krwiobiegu siejąc ogromne spustoszenie w organizmie, które wywołują nieprzyjemne, a nawet ciężkie objawy.

Konsultacja z dietetykiem

Toksyny, jak już wcześniej wspomniałam, znajdują się wszędzie (w wodzie, glebie, powietrzu, ubraniach, kosmetykach, produktach spożywczych, alkoholu, lekach, …). Wymieniając te wszystkie potencjalne źródła toksyn chciałam unaocznić Tobie skalę problemu występowania tych szkodliwych substancji.

Zastosowanie diety „detoksu” systematycznie raz na jakiś czas pozwoli cieszyć się Tobie zdrowiem na dłużej 😉

Dieta oczyszczająca z toksyn – zasady

Od razu chciałabym Cię przestrzec przed stosowaniem głodówek i różnych dziwnych dietami, typu detoks sokowy. Nawet 1-dniowe ich stosowanie nie jest w pełni bezpieczne dla Twojego organizmu. Ja osobiście odradzam taki sposób detoksu.

Jedyną możliwością zastosowania krótkotrwale takiej głodówki czy detoksu sokowego jest kiedy zmagasz się z nadwagą lub otyłością i nie odczuwasz głodu. Mimo wszystko w takiej sytuacji lepiej być pod opieką specjalisty ds. żywienia.

Bezpiecznym krokiem w detoksie organizmu jest włączenie do diety herbat ziołowych, naparów ziołowych, przypraw i ziół o właściwościach antyoksydacyjnych, moczopędnych, zwiększające potliwość, pobudzających perystaltykę jelit.

Następnie możesz zwiększyć podaż błonnika pokarmowego, który pozytywnie wpływa na metabolizm oraz wspiera oczyszczanie organizmu. Na jego temat przeczytasz w artykule o błonniku pokarmowym.

Mimo tego, że nie zalecam detoksu sokami owocowo-warzywnymi, to polecam przy oczyszczaniu organizmu, jak i normalnej diecie, spożywanie owoców i warzyw jako dodatki do posiłków. Mają cenne właściwości, które wspierają detoks.

Należy tu również wspomnieć o produktach fermentowanych (zarówno nabiał, jak i kiszonki). Dobrze też uzupełnić mikroflorę jelitową probiotykami. Dobrze się też sprawdzi spożycie siemienia lnianego na poprawę funkcjonowania jelit.

Na okres detoksu należy wyeliminować takie produkty jak: cukier, alkohol, kawę i herbatę czarną oraz napoje gazowane. Zaleca się przeprowadzać diety oczyszczające trwające od 3 do 7 dni.

Osobiście włączyłam poranną szklankę wody z cytryną i miętą do codziennej rutyny. Ma ona również na celu detoks organizmu oraz przyspieszenie metabolizmu. Ograniczy to podjadanie.

Dieta oczyszczająca z toksyn – Dietetyk Online