Dieta planetarna

Dieta planetarna (Planetary Health Diet) zostala zaproponowana przez ekspertów chodzących w skład komisji THE EAT. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dieta dla zdrowej planety. Ale o co z tym wszystkich chodzi? Jak jeść, aby dbać o ekosystem? Naukowcy patrząc na idące zmiany klimatyczne opracowali strategię zatrzymania ich. Jednym z rozwiązań była również dieta, która łączyła najważniejsze zasady zdrowego odżywiania z zapobieganiem marnowania się żywności oraz zmniejszeniem przedostawania się do atmosfery szkodliwych, a nawet toksycznych substancji towarzyszących produkcji żywności.

Konsultacja z dietetykiem

Eksperci zwracają szczególną uwagę na radykalne wprowadzenie zmian w chowu bydła i produkcji mięsa czerwonego. To samo ma się do produkcji trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Dlatego właśnie wprowadzono podatek od cukru”, aby konsumentów zniechęcić do zakupy produktów wysoko przetworzonych, zawierających duże ilości cukru. Może to również korzystnie przyczynić się do zmniejszenia odsetka osób z nadwagą i otyłością. W przypadku epidemii otyłości na pewno takie zachowanie byłoby sprzyjające zmianom nawyków żywieniowych.

Od kilku lat specjaliści alarmują o przytłaczających liczbach ilości marnowanej żywności. Proszę Was kochani róbmy zakupy z głową. Po co płacić za coś co później wyrzucimy do kosza. Jeśli kuszą Cię ciekawie wyglądające opakowania produktów, to spróbuj iść na zakupy, gdy będziesz najedzony lub przekonaj się, że warto czytać etykiety produktów. Ciekawie wyglądające opakowania mogą skrywać niestety „niezdrowy sekret”, w postaci tzw. sztucznego składu.

Dieta ta ma być równie smaczna i pełnowartościowa, jak dieta tradycyjna. Natomiast jej zasadami są właśnie pewne zachowania stanowiące troskę o planety , takie jak: nie marnowanie żywności, wykorzystywanie każdej możliwie jadalnej części surowca w każdy możliwy sposób (np. wykorzystywanie skórki od jabłka do przygotowania chipsów).

Dieta planetarna