Dieta pudełkowa

Dieta pudełkowa to coraz bardziej popularne rozwiązanie dla zabieganych lub osób niemających umiejętności przyrządzania posiłków, ale chcących zadbać o odpowiednią kaloryczność swojego jadłospisu oraz prawidłową podaż składników pokarmowych.

Do diety pudełkowej zaliczamy catering dietetyczny oraz lunchboxy.

Z diety pudełkowej korzystają najczęściej osoby, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów lub sportowcy. Nie mniej jednak najpierw należy skonsultować z dietetykiem zapotrzebowanie na energię (kaloryczność całodziennej diety) oraz na makroskładniki (białka, węglowodanów i tłuszczy).

Konsultacja z dietetykiem

Czy dieta pudełkowa ma jakieś słabe strony?

 • jeśli lubisz gotować, to gotuj sam 😉

Postaraj się rozdysponować tak czas, aby znaleźć chwilę na przygotowanie sobie lub całej rodzinie posiłki. Jeśli niestety jesteś tak zabiegany w tygodniu, że nie dasz rady znaleźć ani chwili na gotowanie, to skorzystaj z możliwości obszernej gamy firm oferujących catering dietetyczny.

Możesz również skorzystać z restauracji oferujących dania na wynos lub zakupić gotowe dania (tylko nie mrożone i nie z paczki) 🙂 A w weekendy przeznacz czas na gotowanie. Możesz również przygotować większą ilość dania, np. obiadowego i odgrzać go w dzień roboczy.

 • brak możliwości komponowania po swojemu dania i obecność w nim produktów przez nas nie lubianych w cateringu dietetycznym
 • wysoki koszt cateringu dietetycznego

Ceny za dietę pudełkową w zależności od lokalizacji, ilości kalorii, długości okresu zamówień i rodzaju diety mogą wynosić od 50 zł aż do 500 zł (jak nie więcej).

 • nie do wszystkich miejscowości catering jest w stanie dowieść zamówienie
 • niezapowiedziane spotkanie z przyjaciółmi lub kolacja we dwoje

Może nam to trochę rozjechać nasze założenia co do kaloryczności diety i podaży składników pokarmowych.

 • przy korzystaniu z cateringu nie jesteś w stanie sprawdzić składu konkretnych produktów

Zarówno jeśli chodzi o skład produktu czy o jego pochodzenie.

 • diety przy określonych jednostkach chorobowych trudno dostępne

Chociażby występowanie wielu alergii uniemożliwia korzystanie z ogólnodostępnych diet pudełkowych.

 • nie ekologiczne opakowania

Przy produkcji cateringu dietetycznego opakowań plastikowych zużywamy min. 5 dziennie razy cały okres zamówień cateringu dietetycznego. Jedynym rozwiązaniem jest swoja dieta pudełkowa korzystająca z pudełek szklanych lub plastikowych wielorazowego użytku.

Zalety diety pudełkowej

 • zbilansowany jadłospis

Zamawiając catering dietetyczny otrzymujesz dobrze zbilansowane pod względem kaloryki i podaży składników pokarmowych posiłki. Nie musisz się martwić czy przyjmujesz ich odpowiednią ilość.

Jeśli przygotowujesz samodzielnie posiłki do pudełka, np. do pracy/szkoły, to jest to szybka i wygodna opcja, gdy nie masz za bardzo czasu lub warunków do przygotowania sobie posiłku na miejscu.

 • oszczędność czasu i wygoda

Korzystając z cateringu oszczędzasz czas na przygotowania posiłków, jak i gotowe posiłki do zabrania ze sobą poza dom. Zaoszczędzimy również czas na robieniu zakupów.

 • szeroka gama rodzajów diet

Na rynku istnieje wiele firm oferujących usługę cateringu dietetycznego, które prześcigają się w cenach usługi i ilości rodzajów diet. Praktycznie dla każdego znajdzie się odpowiednią dietę, np. wegetarianie, weganie, dieta bez laktozy, bez glutenu, dla sportowców itd.

 • zmniejszy ryzyko podjadania między posiłkami

Gdy mamy odmierzoną odpowiednią ilość kalorii w naszej diecie pudełkowej, to nie musimy się martwić czy będziemy głodni oraz zmniejszymy częstotliwość myślenia o jedzeniu. Wystarczy gdy poczujemy głód sięgnąć po gotowe pudełko i zjeść 😉