Dieta Weight Watchers

Dieta Weight Watchers, czyli dieta Strażników Wagi stała się bardzo popularną dietą (5 miejsce w rankingu najlepszych diet 2022 r.). Inaczej nazywa się ją dietą punktową. Jest to model żywienia polegający na wprowadzeniu deficytu kalorycznego określanego za pomocą podanych informacji: wieku, płci, masy ciała oraz wzrostu. Ma ona na celu redukcje masy ciała, więc stosuje się ją w procesie odchudzania.

dieta weight watchers

Podane wyżej czynniki (wiek, płeć, masa ciała i wzrost) przelicza się na odpowiednie punkty, które determinują wielkość redukcji kaloryczności diety. Każda porcja produktu spożywczego oraz napoju ma przypisaną liczbę punktów, wyznaczoną w zależności od wartości odżywczej (zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów). Im wyższa kaloryczność oraz zawartość tłuszczu, tym liczba punktów większa. Wraz ze wzrostem zawartości białka i błonnika pokarmowego ilość punktów maleje.

Przekroczenie pewnej puli punktów przeznaczonych na dany dzień oznacza nadwyżkę kaloryczną i/lub niewystarczającą aktywność fizyczną. Właściwie koncepcja diety opiera się na stosowaniu aplikacji mobilnej, która przelicza określoną (spożytą) ilość produktów spożywczych na punkty, które ostatecznie zlicza ze wszystkich spożytych posiłków. Dodatkowo dolicza ona punkty za wykonaną aktywność fizyczną.

umów wizytę

Dzięki tej aplikacji możemy skontaktować się z trenerem lub dietetykiem. Dzięki temu możemy uzyskać przygotowany indywidualny plan treningowo-żywieniowy specjalnie dla nas. Mamy też możliwość skorzystania z cotygodniowego spotkania walidacyjnego online lub stacjonarnie, na których sprawdzane są postępy efektywności diety oraz porównać je z wynikami innych uczestników.

Dieta Weight Watchers – okiem dietetyka

Odnosząc się do samych zasad diety uważam, że jest to dobra metoda na kontrolę jakościową i ilościową spożywanych posiłków. Zwraca uwagę na nadmiar tłuszczu i kalorii w diecie, co jako dietetyk także podkreślam przy redukcji masy ciała. Aplikacja, z której korzysta każdy uczestnik nagradza za codzienną aktywność fizyczną, co często jest motywujące.

Cotygodniowe raporty o efektywności stosowanej diety także ma swój sens w przypadku redukcji masy ciała (u dietetyka także możemy się spotkać z tzw. konsultacją/wizytą kontrolną). Wsparcie trenera i dietetyka też jest cennym punktem tego systemu. Jednakże spotkania stacjonarne z innymi uczestnikami i porównywanie z nimi swoich wyników może zadziałać na każdego w dwojaki sposób. Dla niektórych będzie to motywacyjne, budząc w nich ducha rywalizacji (co też może być niebezpieczne, gdy wyjdzie to spod kontroli) lub demotywująco (w przypadku, gdy u danej osoby efekty są mniej spektakularne od reszty i jest osobą wrażliwą emocjonalnie).

Dieta poza tym ma charakter edukacyjny, kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe.