Efektywna nauka

Efektywna nauka nie zabiera czasu, a przy tym osiągasz profity. Nauka z reguły kojarzy się z wielogodzinnym siedzeniem przy biurku, czytaniem książek/podręczników i robieniem notatek. Tak naprawdę nikt nie wspomni o tym „procesie myślowym” nic pozytywnego. Owszem harówka jest ciężka, dlatego NAUKA jest źle odbierana.

Wydaje mi się, że tak na dobrą sprawę mało osób wie, jak powinno się to odbywać, aby było to dla naszego organizmu i w szczególności umysłu ergonomiczne, efektywne i przynosiło radość.

„Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” to znaczy w tym przypadku, że to jak będziemy postrzegać proces nauki jest w dużym stopniu zależny od tego jak to tego podchodzimy.

Mam tu na myśli, np. gdy mamy dość sporo materiału do nauczenia to siedzimy tak długo aż nie nauczymy się wszystkiego. To jest niefizjologiczne dla naszego organizmu.

Moja ZŁOTA RADA jest taka, żeby jeszcze przed przystąpieniem do nauki podzielić sobie cały materiał na najlepiej równe części o podobnej tematyce. Następnie po każdej takiej części robić sobie przerwy (Jak długie? To zależy od tego ile potrzebujesz na regenerację sił i energii) .

Najlepiej, abyś tą naukę rozpoczął/a kilka dni przed deadlinem. Wtedy jeszcze bardziej możesz sobie to rozłożyć i mózg wtedy więcej wchłonie, a nauczony materiał pozostanie w głowie na dłużej.

Te same zasady mogą dotyczyć też przygotowania się do pracy, obowiązków domowych czy też np. napisaniem sprawozdań/prac dyplomowych i innych spraw.

Efektywna nauka – sprzyjające warunki

1. Cisza i spokój – nie wiem jak Ty, ale mnie się lepiej skoncentrować jak wokół mnie nikogo nie ma, nie gra muzyka, w głowie mam spokój (obowiązki, które na dzisiaj miałam zaplanowane zrobiłam)

2. Odpowiednie światło – do nauki najlepsze jest światło o barwie białej. Żółte wywołuje senność.

3. Porządek wokół siebie – ja nie potrafię się skupić, gdy na podłodze leżą porozrzucane ciuchy, na biurku jest coś co nie jest potrzebne przy nauce, pachnące jedzenie, niepościelone łóżko, pootwierane szufladki lub szafki i inne rzeczy, które zakłócają proces koncentracji

4. Włączony komputer i telefon w zasięgu ręki – komputer może zostać włączony pod warunkiem, że korzystanie z niego tyczy się tylko szukania materiału, którego się aktualnie uczę. Na komputerze na czas nauki jestem wylogowana ze wszystkich portali społecznościowych, aby przychodzące powiadomienia oraz chęć zobaczenia co nowego się wydarzyło nie odciągała mnie od nauki. Telefon kładę poza moim zasięgiem i włączam tryb wyciszony.

5. Przewietrzony pokój też korzystnie wpływa na efektywność nauki. Dostarczenie tlenu mózgowi sprawi, że będzie Nam się lepiej myślało 😉

6. Odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dostarczanie odpowiedniej ilości energii – odwodniony organizm traci koncentrację oraz mogą się pojawić nieprzyjemne objawy, takie jak: migrena, ból głowy, senność. Praca umysłowa, jak i intensywna nauka również wyczerpuje zasoby energetyczne organizmu, dlatego trzeba ją dostarczyć.

Dla mnie jako osoby jednak wrażliwej istotne też są relacje z osobami mi najbliższymi. Każdy konflikt przeżywam (zajmują mi wtedy moje myśli i trudno mi jest się na czymkolwiek skoncentrować) i zależy mi na utrzymywaniu jednak dobrych stosunków między nami.

Dlatego przed ważnym dla mnie egzaminie muszę z tą osobą porozmawiać i wyjaśnić sytuację do końca. To daje mi wewnętrzny spokój.

Mam nadzieję, że mój poradnik jak się uczyć był zrozumiały i zachęciłam Cię do skorzystania z moich rad. Życzę Ci, abyś od teraz efektywniej przyswajała wiedzę w krótszym czasie 😉