FAQ

FAQ – najczęściej zadawane pytania do DIETETYKA POZNAŃ ZUZANNA ROSIŃSKA

Zapoznaj się z poniższą listą najczęściej zadawanych pytań przed konsultacją z dietetykiem (tzw. FAQ). Informacje te pomogą Ci jak najlepiej przygotować się do konsultacji i konsultacji zdalnej.

Jak przygotować się do pierwszej konsultacji dietetycznej?

Przede wszystkim zabierz ze sobą pozytywne nastawienie. Dietetyk poznań Zuzanna Rosińska dobiera plan żywieniowy zgodnie z grafikiem planu dnia oraz preferencji żywieniowej pacjenta.

Na konsultację przeznacz ok. 1-1,5 godziny czasu. Aby dobrać odpowiedni plan żywieniowy potrzebny jest jak najbardziej szczegółowy opis sytuacji zdrowotno-żywieniowej. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę czasu na wizycie możesz wypełnić kwestionariusz zdrowotno-żywieniowy oraz dokumenty RODO i regulamin poradni dietetycznej już zawczasu.

Przygotuj także listę zdiagnozowanych u Ciebie chorób lub schorzeń oraz listę przyjmowanych leków oraz suplementów diety. Dobrze by było również poinformowanie dietetyka o rodzinnych chorobach lub schorzeniach, które mogą mieć podłoże genetyczne.

Warto być z dietetykiem prowadzącym szczerym, ponieważ tylko tak będzie umiał pomóc w osiąganiu efektu docelowego. Podczas konsultacji dietetycznej pojawią się pytania o nawyki oraz zaburzenia odżywiania.

Dietetykowi również ułatwi i przyspieszy pracę, jeśli przyniesiesz już na pierwszą wizytę uzupełniony dzienniczek żywieniowy (szczerze podając informację o składzie posiłków i ich ilości). Najlepiej, aby składał się on z minimum 3 dni (2 dni robocze oraz 1 weekendowy).

Warto także skorzystać z analizy składu ciała na pierwszej wizycie, aby dowiedzieć się jak wygląda rozkład poszczególnych parametrów (zawartości tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, stopnia nawodnienie, masy kostnej i wielu innych). Oczywiście taką analizę może powtórzyć po wybranym okresie czasu.

Czym różni się konsultacja zdalna od stacjonarnej?

Tylko brakiem bezpośredniego kontaktu oraz brakiem możliwości wykonania analizy składu ciała 🙂

Czy na konsultację należy dostarczyć wyniki badań laboratoryjnych? Jeśli tak, to jakich?

Byłoby to wskazane. Profesjonalny dobór odpowiedniego planu żywieniowego powinien się opierać na szczegółowym zobrazowaniu stanu odżywienia i zdrowia.

Dietetyk Zuzanna Rosińska zaleca wykonać pomiar takich parametrów, jak: morfologia, glukoza i insulina na czczo oraz profil lipidowy (jeśli nie był wykonywany od minimum 6 miesięcy).

Po jakim czasie od upływu konsultacji dietetycznej otrzymam jadłospis? Na jaki okres czasu?

Jadłospis zostanie dostarczony do pacjenta w wersji elektronicznej do 2-3 dni od terminu wizyty lub 3-4 dni w wersji papierowej (w zależności od miejsca odbioru dokumentu).

Zakres trwania jadłospisu ustalamy osobiście na wizycie. Najczęściej są to okresy 7, 14 lub 30 dniowe. Możliwe jest jednakże przedłużenie jego po dodatkowej opłacie.

Czy wskazane są wizyty kontrolne? Jeśli tak, to jak często?

Owszem, zaleca się odbyć przynajmniej 1 konsultację kontrolną wspólnych efektów. Częstotliwość dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Na czym polega analiza składu ciała? Czy jest ona bezpieczna?

Analiza składu ciała jest to pomiar, np. metodą BIA (bioimpedancja elektryczna) zawartości poszczególnych parametrów, np. zawartości tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej czy stopnia nawodnienia. Akurat ta metoda polega na przesyłaniu po organizmie impulsów elektrycznych o małym natężeniu, ok. 0,8-1 mA, które określają zawartość wody w poszczególnych tkankach. Mierzona jest wtedy oporność tkanek na prąd.

Pomiar zostaje przeprowadzony gdy pacjent stanie bosymi stopami na specjalnych elektrodach na tzw. wadze analitycznej. Analiza składu ciała jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna. Zastosowane częstotliwości fal elektromagnetycznych są niegroźne i nieodczuwalne dla organizmu. Jedynymi ograniczeniami do wykonania pomiaru jest posiadanie rozrusznika serca oraz w przypadku kobiet – ciąża.

Jak wygląda konsultacja zdalna?

Gdy nadchodzi umówiony termin konsultacji dietetyk wysyła dostęp do spotkania na Google Zoom lub kontakt na Skype.