Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe porady
Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe? Niezależnie od wieku, zawsze jest odpowiedni czas na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Kształtowanie ich jako dziecko, a zmiana jako dorosły.
„Czym skorupka za młodu nasiąknie, …”, czyli najlepszy okres do nauki zdrowym nawyków to okres dziecięcy i nastoletni. W tym czasie nasz organizm, a właściwie mózg jest najbardziej podatny na wyuczenie się nawyków i przekonań. Ale to nie oznacza, że nie możemy w późniejszym wieku ich zmodyfikować.
Zacznijmy od znaczenia słowa „dieta”. Często utożsamiamy ją jako „dieta alterantywna”, czyli, np. dieta Sirtfood, dieta ketogeniczna, dieta Atkinsa, dieta Dąbrowskiej, itp lub jako rygorystyczna dieta odchudzająca, typu dieta 1000 kalorii. To podejście jest BŁĘDNE. Dieta, to nic innego jak Twój sposób odżywiania się. Więc wszyscy powinni dążyć, aby była ona ZDROWA. Nie łączmy z nią zakazu jedzenia dla przyjemności (czyli produktów słodkich lub produktów fast food’owych – jednak zalecam w miarę możliwości wybierania ich zdrowszych wersji). Wszystko jest dla ludzi, tylko ilość i częstotliwość ich spożywania ma tu ogromne znaczenie.
Zatem za kształtowanie ZDROWYCH NAWYKÓW dzieci odpowiedzialni są rodzice oraz rodzina i najbliższe otoczenie (żłobek, przedszkole, szkoła, rówieśnicy). Duże znaczenie ma tutaj też promowanie AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ, tym bardziej w dobie Internetu. Zdrową dietę wprowadzaj przy współuczestniczeniu dziecka w etap przygotowania dania (od zakupów do talerza) oraz wspólne ich spożywanie.
Dziecko to najlepszy obserwator zachowania, tym bardziej Ciebie Rodzicu będzie traktowało jako autorytet postępowania. Dlatego daj mu przykład, nawet zanim Twoja pociecha nie zacznie jeszcze mówić i jeść „normalne” posiłki.
Bardzo ważne, abyś nie traktowała jedzenia jako nagrody lub pocieszenia. Gdyż może się to utrwalić jako nawyk i w efekcie sytuacji stresującej lub złego samopoczucia Twoje dziecko będzie sięgało po jedzenie, aby poczuć się lepiej i zwiększało ryzyko wystąpienia NADWAGI lub OTYŁOŚCI. Staraj nie łączyć się jedzenia z emocjami.
Nie poprawnym tutaj tez będzie do zachęcania do dokończenia posiłku, gdy dziecko oznajmuje, że czuje się już najedzone, to także w przyszłości może stwarzać zagrożenie spożywania zbyt obfitych posiłków i spożywania nadmiernej ilości kalorii w diecie, co również przyczynić się może do powstania nadwagi lub nawet otyłości.
Podczas każdego posiłku, nawet przekąski, należy skupiać się na spożywanemu jedzeniu. To znaczy, nie wykonywać żadnej innej czynności oprócz jedzenia posiłku, np. nie oglądaj telewizji, nie czytaj książki, itp.
Nie zakazuj spożywania słodyczy, lecz staraj się od najmłodszego wieku wybierać zdrowsze przekąski, np. warzywa lub owoce lub przygotowane przez siebie ciasteczka owsiane lub inne ciekawe propozycje przekąsek.
Nie trać cierpliwości, jeśli okres neofobii (niechęci do poznawania nowych smaków, tekstury jedzenia) się przedłuży lub dziecko nie będzie chciało prawie nic jeść. Poczytaj o dostępnych sposobach wprowadzania nowych produktów do diety malucha. Niemniej jednak pamiętaj, że nie powinno to być naleganie i zmuszanie do zjedzenia wybranego produktu spożywczego. Nie dzisiaj, to może jutro się uda!
Kiedy już Twoja pociecha podrośnie i pójdzie do przedszkola, warto wtedy zadbać o przeprowadzenie zajęć edukacji żywieniowej. Warto o to poprosić opiekunów lub osobę zarządzającą placówką. Inni na tym też mogą skorzystać. Może zachęci to do dalszych działań na rzecz działań prozdrowotnych (zdrowe posiłki, itp.).
Rodzicu, warto tutaj zainteresować się prostymi zasadami zdrowego odżywiania. Każdemu to się przyda!
Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe? – opowiada dietetyk Online
Zapraszam do skorzystania z PORAD dietetyka 😉