Jak schudnąć po 40 roku życia

Jak schudnąć po 40 roku życia

Jak schudnąć po 40 roku życia? Często to wydaje się nieosiągalne, ale przecież nic nie jest niemożliwe. Zapytaj dietetyka lub lekarza.

Kto powiedział, że po 40 roku życia nie da się zadbać o prawidłową masę ciała? Zarówno przechodzenie procesu odchudzania i utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest możliwe w każdym wieku. Jako dietetyk kliniczny zgodzę się z faktem, że po osiągnięciu 40 roku życia jest to trudniejsze i bardziej czasochłonne, ale nie niemożliwe. Najgorszymi wrogami szybkiego tempa metabolizmu jest wiek i obniżona produkcja hormonów lub ich brak.

Zdrowie

Na samym początku wspomnę Tobie o regularnych badaniach profilaktycznych oraz systematycznych konsultacjach lekarskich. Nie tylko osoby po 40 roku życia powinny się do tej zasady zastosować. Zdrowie ma także ogromny wpływ na jakość i szybkość metabolizmu, ale także istotne jest odpowiednie wdrożenie zmian nawyków i ewentualnej farmakoterapii i dietoterapii jeśli taka potrzeba zajdzie.

Jeśli jesteśmy już przy temacie badań laboratoryjnych i sprawach zdrowia, to należy także tutaj podkreślić o znaczeniu utrzymywania prawidłowego poziomu stężeń hormonów dla prawidłowej pracy i funkcjonowania organizmu, ale także mają one ogromny wpływ na metabolizm.

Aktywność fizyczna

Po 40 roku życia konsekwencją naturalnego procesu starzenia się organizmu jest spowolnienie metabolizmu tłuszczowego oraz spadku beztłuszczowej masy mięśniowej. Im jesteśmy starsi, tym bardziej spada nam tempo przemiany materii i ogranicza nam to czerpanie energii z tłuszczów, co przyczynia się do zwiększania zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

Druga sprawa, naturalnie zmniejsza się ilość masy mięśniowej (nie mylić z chorobą sarkopenią). Z wiekiem zmniejszamy ilość aktywności fizycznej, co jest główną przyczyną ubytku masy mięśniowej. Jak więc temu zapobiec? To proste! Najlepiej by było, gdybyś poszedł/poszła na siłownię lub zaopatrzyć się w ciężarki. Jeśli zaś takie ćwiczenia siłowe sprawiają Tobie ból lub jakąkolwiek dolegliwość warto udać się do fizjoterapeuty, który pomorze Tobie w rehabilitacji starego urazu, może też przygotować Ciebie do bezbolesnych treningów, łagodząc ból stawów i mięśni.

Jeśli nadal będziesz się borykał z bólem stawów lub innymi dolegliwościami, może lepszym wyborem będą zajęcia pilatesu lub jogi podczas, których specjaliści dobiorą odpowiednie ćwiczenia tak, aby były one bezpieczne dla Ciebie. Warto także rozważyć zajęcia na basenie, ćwiczenia w wodzie odciążają stawy, co pozwoli Tobie zwiększyć zakres ruchu, co więcej zużycie kalorii jest o ok. 30 procent większe w wodzie niż na lądzie, ze względu na opór jaki stwarza woda. Można też wybrać się na spacer, jazdę na rowerze, orbitrek, rowerek stacjonarny, taniec, …

Ważne jest, aby po prostu się ruszać, tak aby zwiększać masę mięśniową.

Dieta

Spowolnienie metabolizmu oznacza, że spalasz mniej kalorii niż mając 20 lat. Jeśli nadal spożywasz tyle samo kalorii co kiedyś, a przy tym samym zmniejszysz ilość ruchu w ciągu dnia, to spowoduje, że nadmiar spożytej energii zmagazynujesz w postaci tkanki tłuszczowej i twoja masa ciała wzrośnie.

Zdecydowanie należy przeanalizować swój „nowy” styl życia pod względem ilości ruchu i jakości diety. Zalecam zachowanie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, ale jeśli jest to niemożliwe należy zredukować kaloryczność diety, tak aby nie zyskać dodatkowych kilogramów. W przypadku, gdy już borykasz się z nadmierną masą ciała, należy zastosować zasady diety redukcyjnej (o obniżonej kaloryczności).

Bezwzględnie należy wyeliminować ze swojej diety śmieciowe – przetworzone jedzenie, które po 40 roku życia jeszcze bardziej zwiększa ryzyko powstawania chorób, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, schorzenia układu kostnego, sarkopenia oraz wiele innych. Należy zwiększyć ilość warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych i chudych białek.

Nie stosuj pod żadnym pozorem modnych diet, typu keto, sokowa, Adele i innych!

Stres

Więcej obowiązków w pracy, wobec rodziny, emocjonalne rozterki? To najczęstsza przyczyna stresu w okresie 40-60 roku życia. Konsekwencją może być często jedzenie emocjonalne lub nieregularnym odżywianiem się, spowodowanym przeładowanym harmonogramem w ciągu dnia. Naucz się kontrolować stres, poprzez naukę radzenia sobie z emocjami lub techniki relaksacyjne. Traktuj to jako „tabletkę”. Zadbaj tylko o odpowiednie odżywianie się i codzienną aktywność fizyczną. Jeśli potrzebujesz pomocy, skonsultuj się z lekarzem, psychologiem lub dietetykiem/psychodietetykiem.

Jak schudnąć po 40 roku życia? To nic niemożliwego! Potrzebujesz pomocy? Zapytaj lekarza lub dietetyka!

Zaobserwuj mój profil na Instagram!

gdzie na bieżąco publikuję nowe, ciekawe treści oraz stories