Jak wspomóc pracę mózgu?

Mózg jest narządem ośrodkowego układu centralnego, bez którego organizm nie jest w stanie przeżyć. Dlatego tak ważne jest zadbanie o jego prawidłowe funkcjonowanie. Nasuwa się więc pytanie: Jak wspomóc pracę mózgu? Oprócz leczenia farmakologicznego, istotna jest odpowiednio zbilansowana dieta i zawartość w niej kilku składników.

Stymulacja pracy

Z medycznego punktu widzenia ważna jest ciągła stymulacja pracy mózgu, aby zapobiec działaniu neurodegeneracyjnym. W wieku młodzieńczym i jako młody dorosły mamy dostarczane nowe bodźce, których się uczymy i analizujemy.

Z wiekiem nasz organizm popada w działanie rutynowe, które skutkuje właśnie działaniu neurodegeneracyjnym. Dlatego tak ważna jest jego ciągła stymulacja, aby na późniejsze lata nasz mózg był w pełni sprawny.

Najlepszymi bodźcami dla naszego mózgu, pobudzającymi go, są: czytanie książek, nauka nowych rzeczy (np. język), rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, itp.

Jak wspomóc pracę mózgu? – dieta

Najistotniejsze w działaniach prewencyjnych dla naszego mózgu jest: ochrona istniejących neuronów, inicjowanie powstawania nowych neuronów oraz formowanie nowych połączeń synaptycznych pomiędzy neuronami. Ma to na celu zapobieganie wystąpieniu przede wszystkim chorób takich jak, np.: alzheimer, schizofrenia i wiele innych.

Najważniejszymi składnikami diety dla prawidłowego funkcjonowania mózgu są: flawonoidy, polifenole oraz kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Dieta bogata w te związki sprzyja zwiększeniu zjawiska neurogenezy w mózgu.

FLAWONOIDY:
Obecne są w głównie w warzywach i owocach. Badania dowiodły, że związki te mogą przekraczać barierę krew – mózg, kumulować się w okolicach hipokampu (część mózgu odpowiedzialna za pamięć) i ochraniać neurony tam znajdujące się w przypadku wystąpienia udaru mózgu lub demencji.

POLIFENOLE:
Występują w większości produktów pochodzenia roślinnego (np. zielona herbata, kurkuma i borówki). Są to antyoksydanty, które stymulują wydzielanie białka BDNF (neutrotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego – odżywka dla mózgu) oraz chronią komórki przed negatywnym działaniem stresu.

KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3:
Obecne np. w: rybach, orzechach, siemieniu lnianym. Ich działanie w procesie neurogenezy polega na: wydłużaniu długości aksonów komórek nerwowych, zwiększeniu transmisji międzykomórkowej, stymulacji wydzielania neurotransmiterów (neuroprzekaźnik) oraz chroniąc komórki przed negatywnym działaniem stanów zapalnych.

Ostatnie badania udokumentowały również pozytywny wpływ dostarczania kreatyny do naszego organizmu na poprawę zdolności kognitywne mózgu. Zmniejsza zmęczenie układu nerwowego i poprawia wyniki zadań umysłowych.

Prawidłowa higiena snu = prawidłowa praca i rozwój mózgu

Może hasło „WYŚPIJ SIĘ!” brzmi banalnie, ale jest bardzo istotnym elementem w prawidłowej pracy mózgu. Szczególnie jest to ważne podczas trwania nauki, aby nasz mózg mógł się prawidłowo rozwijać. Prawidłowa higiena snu oznacza odpowiednie warunki: przewietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy, zaciemnienie go oraz nie korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło (telewizor, smartfon czy komputer), a najlepiej aby na czas snu znajdowały się one w innym pomieszczeniu, ze względu na fale elektromagnetyczne.

Sen powinien trwać ok. 7-8 godzin dziennie oraz zalecana jest krótka drzemka w ciągu dnia. Prawidłowa higiena snu zmniejsza ryzyko demencji oraz choroby Alzheimera.

Jak wspomóc pracę mózgu – odpowiada dietetyk Online