Jak zadbać o zdrową dietę latem?

Jak zadbać o zdrową dietę latem, aby też móc korzystać z uroków lata? Jak jeść smacznie i dbać o prawidłową masę ciała przez całe? Te kilka wskazówek pomogą Tobie cieszyć się słonecznymi i ciepłymi dniami, zrelaksować się podczas urlopu i nie musieć martwić się czy wrócisz z niego o kilka kilogramów więcej 🙂

Serdecznie zachęcam Cię do skorzystania z indywidualnych porad dietetycznych z dietetykiem

umów wizytę

Do najistotniejszych zasad zdroworozsądkowego podejścia do diety nie tylko na lato, ale i na cały rok, jest słuchanie własnego organizmu, tak aby spożywane posiłki stanowiły zarówno element zdrowej diety, jak i sprawianie przyjemności. Powtarzane z pokolenia na pokolenie powiedzenie „Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba znać umiar” najlepiej obrazuje sedno tej zasady.

Lato to taka pora roku, w której korzystając z pełni życia przychodzi ochota na sezonowe produkty, produkty ochładzające w upalne dni oraz sączenie kolorowych drinków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takich przyjemności korzystać. Warto sięgać po sezonowe produkty, tym bardziej te, które pochodzą z rodzimego kraju.

Zjedzenie lodów w upalne dni również niech nie zostaje odbierane jako „grzeszek” czy odpuszczenie sobie diety. Masz na niego ochotę, zjedz go! Dieta pomagająca pozbyć się nadmiernej masy ciała też nie może być restrykcyjną dietą, tym bardziej wprowadzona gwałtownie, zbierająca wszystkie możliwe „zasłyszane” zasady.

Co w takim razie, co z drinkami i piwem lub winem? To także nie jest „grzech”. Tylko pamiętaj, alkohol to też kalorie i to puste. Oznacza to, że mimo wypicia lampki/szklanki alkoholu nie dostarczysz składników odżywczych.

Najczęściej mówi się, że złotą zasadą zdroworozsądkowego podejścia do sposobu odżywiania jest zasada 80/20. Oznaczająca 80% żywności nieprzetworzonej oraz 20% żywności bardziej przetworzonej, co może się równać z ilością 1-2 produktów „bardziej przetworzonych”.

Natomiast jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna podróż w celu redukcji masy ciała lub masz taką potrzebę zdrowotną zachęcam Cię do skontaktowania się ze specjalistą, który doradzi Tobie jak w sposób przyjemny dojść do prawidłowej masy ciała, nie tracąc przy tym z uroków lata.

Oczywiście nie należy zapomnieć o aktywnym stylu życia, ponieważ jest to najlepsza recepta na zachowanie odpowiedniego bilansu energetycznego i zdrowia organizmu 🙂

Jak zadbać o zdrową dietę latem? – radzi Dietetyk Zuzanna Rosińska