Najczęstsze błędy podczas odchudzania

Najczęstsze błędy podczas odchudzania – poradnik, w którym znajdziesz odpowiedź dlaczego nadal nie możesz pozbyć się nadmiernych kilogramów. Stosujesz już X dietę odchudzającą i ciągle wraca do Ciebie efekt jo-jo? Sprawdź co może być tego przyczyną!

Po pierwsze, to nie eksperymentuj z popularnymi dietami odchudzającymi. Każda z nich ma swoje WADY, które w znacznym stopniu wpłyną na Twoje zdrowie. Dieta 1000 kcal, to przecież głodówka, która stosowana przez długi czas doprowadzi do niedożywienia i zagrożenia utratą zdrowia, czasem nawet i życia. Dieta Kwaśniewskiego, Atkinsa, Dąbrowskiej, … jest dietą niezbilansowaną, co za tym idzie powstawaniem niedoborów i powstanie zaburzeń w gospodarce węglowodanowo-tłuszczowej (a nadmiar białka w diecie uszkadza nerki!).

Po drugie, zmień nastawienie. Nie odchudzaj się tylko na lato, aby móc pochwalić się płaskim brzuchem i zgrabnymi nogami w skąpym stroju. Potraktuj proces odchudzania jako zmianę nawyków na całe życie i zadbanie o swoje zdrowie. Jeśli teraz Twoje zdrowie jest jeszcze w dobrym stanie, to tylko kwestia czasu jak złe nawyki odżywiania dadzą o sobie znać. Nigdy nie jest za późno na wprowadzanie zmian, aby poprawić dobrostan psychiczny i fizyczny.

Zajrzyj do ostatnich artykułów, w których znajdziesz główne założenia zdrowej diety odchudzającej. Natomiast w tym artykule chciałabym skupić się na omówieniu najczęściej popełnianych błędach podczas odchudzania.

umów wizytę

Myślenie dychotomiczne, czyli WSZYSTKO albo NIC. „Od poniedziałku zaczynam restrykcyjną dietę, opierającą się tylko w 100% zdrowych produktach”. Znasz to?! Wydaje mi się, że ta myśl pojawiła się u każdego kto próbował samodzielnie się odchudzać. Jeśli przed „dietą” jadłeś słodycze i fast food’y i z dnia na dzień z nich zrezygnowałeś, to naturalne, że kiedyś Twój mózg się o nie upomni. Po za tym, co to znaczy JEM TLYKO ZDROWE JEDZENIE?

Podobnie też ma znaczenie myślenie o odstępstwach od diety i wyrzuty sumienia. Otworzenie tabliczki czekolady albo upieczenie wspaniałego ciasta nie musi się wiązać ze zjedzeniem ich w całości w jeden dzień. Najlepiej sprawdza się myśl „Jutro też jest dzień” lub „jedno odstępstwo nie sprawi, że mam nagle wszystko porzucać”. Aby czuć przyjemność nie trzeba się najadać do syta, ale smakować każdego dnia jak mamy na to ochotę. Jeśli masz jeszcze z tym problem, to może nałóż sobie kawałek ciasta lub ułam sobie rządek czekolady i schowaj je.

Co jeśli chociaż raz zjesz, coś z poza Twojej listy zdrowych produktów? Koniec z „dietą”, „nie wychodzi”, „to nie dla mnie”, …. Poddajesz się, seriooo?! Odpowiedź na Twój brak motywacji do dalszego działania jest to, że może za szybko wyeliminowałeś produkty, które stanowiły Twoją codzienną dietę (Twój organizm traktował je jako nawyk). Badacze udowodnili, że organizm ludzki jest w jakiś sposób podatny na smak słodki i słony. To znaczy, że to naturalne, że masz ochotę na produkty słodkie lub słone.

Wyjaśniam zatem zasadę diety odchudzającej. Chcąc zgubić oponkę i spaść z wagi, nie musisz rezygnować z ulubionych produktów. Wszystko jest dozwolone, jeśli jest spożywane z umiarem (oczywiście jeśli nie masz cukrzycy lub innych chorób). Dieta odchudzająca polega głównie na ujemnym bilansie energetycznym, więc jeśli zastosujesz mniejszą podaż kaloryczną całodziennej diety i do tego wprowadzisz lub zwiększysz wydatek energetyczny w postaci aktywności fizycznej, to Twój organizm zareaguje na to spadkiem masy ciała (chyba, że występuje u Ciebie defekt przemiany materii lub inne schorzenie utrudniające utratę masy ciała, w takiej sytuacji udaj się do specjalisty, np. dietetyka).

Kuszą Cię rozstawione po domu lub w pracy cukierki? Niespodziewane urodziny koleżanki z pracy i czujesz, że nie wypada odmówić kawałka tortu? Czujesz chęć zjedzenia czegoś słodkiego zaraz po obiedzie? Próbujesz swojego dania podczas przygotowania posiłku? Duży talerz, to trzeba dużo nałożyć, tym bardziej, że to obiad? Nuda – to zjem coś?

  1. Schowaj wszystkie cukierki i inne kuszące Cię produkty
  2. Niespodziewane ciastko wlicz w spożyte kalorie i może zrezygnuj wtedy z 1 posiłku zaplanowanego na ten dzień, tak aby zachować bilans kaloryczny
  3. Odczekaj 15 minut po zjedzeniu obiadu, tak aby sygnał o sytości doszedł do odpowiedniego obszaru mózgu, jeśli nadal masz ochotę na słodkie to zjedz, ale zrezygnuj wtedy z zaplanowanego podwieczorku
  4. Może najpierw spróbuj jeść z małego talerza, jeśli to nie poskutkuje to zastosuj zasadę dłoni mówiącą: 2 garści warzyw/owoców, środkową część dłoni (bez palców; niepełna garść) produktów skrobiowych oraz tylko samo mięsa
  5. Znajdź sobie zajęcie, tak aby się nie nudzić i nie myśleć o jedzeniu

Masz ochotę na zjedzenie czegoś konkretnego? Zanim po to sięgniesz pomyśl, czy to jest apetyt czy rzeczywiście głód. Odróżnisz je po tym, że poczujesz, czy żołądek jest pełny czy pusty. W taki sposób unikniesz hiper kaloryczności diety. Najlepiej na początku nowych nawyków żywieniowych ustalić zapotrzebowanie kaloryczne i sprawdzić wielkość porcji. Gdy się już tego nauczysz, będzie Ci łatwiej ocenić czy i jak możesz sobie regulować spożywanie posiłków. Na samym początku staraj się trzymać zaplanowanych głównych posiłków. Pomiędzy nimi staraj się odsuwać myśli o jedzeniu. Dobrze też jest zaplanować sobie posiłki na cały dzień wcześniej, łącznie z godziną spożycia.

Przeczytałaś ile tylko mogłaś/eś znaleźć artykułów, infografik, poradników o zdrowych produktach i stwierdziłaś/eś, że od jutra tak będzie wyglądać Twoja dieta? To jest kolejny argument, że nie przetrwasz na takiej „diecie” zbyt długo. Przecież nie muszą Ci w cale smakować ogółem przyjęte gdzieś „wyznaczniki zdrowej diety”. Pewnie nie raz gdzieś przeczytałeś lub usłyszałeś „Nie jedz tego, to nie zdrowe”. Niech to też nie usypia Twojego myślenia teraz, że każda żywność nie zdrowa. Tak jak już wcześniej wspomniałam, ważna jest ilość spożywanej żywności oraz Twój aktualny stan zdrowia. Dieta powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb Twojego organizmu, zarówno w kontekście preferencji smakowych składników posiłków.

Jeszcze raz zwrócę uwagę na STOPNIOWE wprowadzanie zmian nawyków. Małymi krokami jesteś w stanie zapanować nad swoim organizmem. Najważniejsze to jest wsłuchać się w swój organizm. Jeśli nie jesteś gotowy na wprowadzenie nowego nawyku, np. zaprzestanie palenia papierosów, to przejdź do następnej zmiany i powróć do tego, tak już będziesz gotowy.

Najlepszym sposobem na nauczeniu się kontrolowania swoich zmian nawyków żywieniowych jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Dzięki temu pogłębiając swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania się będziesz mógł/a samodzielnie wykryć swoje błędy i może to zainspiruje Cię do zmian nawyków. Jeśli będziesz miał z tym kłopot to przecież żaden kłopot zaczerpnąć porady, np. u dietetyka.

Najlepsze podejście na znalezienie motywacji, aby schudnąć na stałe jest znalezienie dla siebie korzyści płynących z podjęcia danej decyzji. Cóżby innego niż zadbanie o swoje zdrowie mogłoby być ważniejszego? Przypomnę tylko, że nie istnieje zdrowa i efektywna dieta, która w szybkim czasie i bez konsekwencji zdrowotnych pozwoli na pozbyciu się nadmiernych kilogramów. Nie zapomnij o wsparciu rodziny i najbliższych znajomych (może kogoś zainspirujesz 🙂

Ostatnim problemem jakim zauważyłam to jest jedzenie, którym się nagradzamy lub karzemy. Lepszym rozwiązaniem byłoby jak już zakup nowej sukienki, butów w nagrodę lub przeanalizowanie negatywnej sytuacji i poszukanie najlepszych rozwiązań. Zajadanie stresu także nie jest wyjściem. Stres to dodatkowy wydatek energetyczny dla naszego organizmu, ale postaraj się mimo wszystko uspokoić, zebrać myśli i wyjść ze spirali myśli z głową na karku. Najważniejsze jest, aby na początku zmian nawyków (również tych) nie przypisywać emocjom jedzenia. Jeśli się z tym uporasz, potem będzie łatwiej. Może rozważ zmniejszenie ryzyka takich sytuacji. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale zawsze jest szansa na ograniczenie ich ilości 🙂

Najczęstsze błędy podczas odchudzania – dietetyk Online (z notatnika psychodietetyka)

Leczenie nadwagi i otyłości z dietetykiem online- odchudzanie z dietetykiem