Odchudzanie

Odchudzanie to słowo klucz, które stanowi często myśl, gdy widać na horyzoncie wiosnę. Utrata nadmiernej masy ciała staje się konieczne również nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy poprawić sobie wygląd naszej sylwetki, ale również ze względu na stan zdrowia. Jeśli wartość wskaźnika BMI przekroczy 25 lub od dłuższego czasu odczuwamy przykre i utrudniające codzienne funkcjonowanie dolegliwości, to oprócz tego, że powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, ale także rozpocząć dietę o obniżonej kaloryczności.

Odchudzanie jest to proces pozbywania się nadmiernej masy ciała, w której w skład wchodzi głównie tkanka tłuszczowa. Jej nadmiar może znacząco obciążać nasz układ krążenia i pracę serca, co wiąże się również ze spadkiem wydolności organizmu, które obciąża również pracę układu oddechowego. Narażone są także inne narządy, w szczególności: wątroba, pęcherzyk żółciowy, nerki, jelita oraz gruczoły wydzielania wewnątrzustrojowego: trzustka, nadnercza, tarczyca i wiele innych.

umów wizytę

W sytuacji, kiedy mamy zdiagnozowaną nadwagę lub otyłość, stajemy przed zwiększonym ryzykiem powstania powikłań zdrowotnych. Należą do nich choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca i insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, choroby na tle hormonalnym (wynikających z zaburzenia funkcjonowania gruczołów i wydzielania hormonów). Dlatego jak najszybciej należy wykonać przynajmniej podstawowe badania, aby wykluczyć już powstałe schorzenia. Jeśli wszystko okaże się w porządku, nie należy spoczywać na laurach, ponieważ wszystko może się jeszcze zmienić.

Jednakże zdrowe i racjonalne żywienie ma znaczenie, nie tylko u osób, u których wystąpiła już nadwaga czy otyłość, ale również dla każdego z nas. „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” powinno się stać mottem życiowym każdego. „Niech żywność będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo Twoją żywnością” powiedział kiedyś Hipokrates. Odzwierciedla to całkowicie rolę diety w naszym życiu, pokazując, że sposób żywienia jest w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych.

Otyłość stała się nie tylko epidemią XXI wieku, ale została ona także wpisana na listę chorób. Należy się z tym pogodzić, że otyłość trzeba leczyć tak jak inne choroby przewlekle. Oznacza to, że zmianę nawyków żywieniowych wprowadza się tak naprawdę na całe życie.

Odchudzanie – dietetyk Online

Leczenie nadwagi i otyłości z dietetykiem online- odchudzanie z dietetykiem