Otyłość – epidemia XXI wieku

Otyłość – epidemia XXI wieku. Otyłość w ostatnim czasie została wpisana na listę chorób dietozależnych przez WHO. Znaczy to, że nadmierne kilogramy ciała stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Nadmierna masa ciała staje się coraz poważniejszym problemem XXI wieku wśród społeczeństwa różnego pochodzenia, niezależnie od pochodzenia. Dlatego mówi się o problemie epidemii, jak nie właściwie pandemii otyłości. Problem nadwagi i otyłości nie tyczy niestety tylko osób dorosłych, ale coraz większy odsetek dzieci i młodzieży także cierpi już na pierwsze konsekwencje nadmiernej masy ciała.

Szerokie spektrum przyczyn otyłości, najważniejszymi wśród nich jest zmniejszenie aktywności fizycznej (zamieniając ruch „nożny” na zmeczanizowany oraz wybór spędzania wolnego czasu mniej aktywnie, np. oglądając filmy lub seriale przez komputerem lub telewizorem, grając w gry komputerowe) oraz zwiększając wartość energetyczną spożywanych posiłków i ich ilość w ciągu dnia.

Zapadalność na otyłość, jak już wcześniej wspomniałam wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak: cukrzyca i insulinooporność, schorzenia układu ruchu, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo naczyniowe, przewlekłe stany zapalne w organizmie, które może prowadzić do powstania nowotworów. Nadmierne kilogramy mają także ogromny wpływ na stan psychofizyczny, obniżając poziom pewności siebie, pojawianie się stanów depresyjnych, poczucia komfortu oraz estetyki wyglądu zewnętrznego.

umów wizytę

Najlepszą i najpowszechniejszą metodą leczenia otyłości aktualnie jest wprowadzenie zmian nawyków żywieniowych oraz zwiększenie codziennej aktywności fizycznej. Specjalista, np. dietetyk stosuje w tej sytuacji u pacjenta dietę, tzw. odchudzającą, która charakteryzuje się ujemnym bilansem energetycznym indywidualnie dobranym do potrzeb pacjenta.

Konsultacja z dietetykiem

Otyłość – epidemia XXI wieku – dietetyk Online Zuzanna Rosińska DietetykFit

Jeśli zainteresował Cię ten temat, możesz go zgłębić czytając: nadwaga i otyłość oraz odchudzanie

Leczenie nadwagi i otyłości z dietetykiem online – odchudzanie z dietetykiem