Test na celiakię

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną wywołaną przez trwałą nietolerancję glutenu, a w zasadzie frakcji białkowej gliadyny zawartych głównie w ziarnach pszenicy, jęczmienia i żyta. Przez dłuższy czas była dotyczyła ona tylko dzieci, ale ostatnie badania pokazały, że dorośli również cierpią na tę chorobę, lecz objawiają się różnymi symptomami. Zachorowanie na celiakię może mieć również podłoże genetyczne, ujawnić się podczas ciąży, infekcji, silnego stresu lub zabiegu chirurgicznemu w okolicy jelit.

Jak działają i na czym polegają testy przesiewowe na celiakię?

Na przykładzie testu Coeliac Screen badający obecność przeciwciał przeciwko transglutaminazie (t-TG) służy do diagnostyki celiakii, badając 3 klasy przeciwciał (IgA, IgG, IgM). Jednakże najważniejszym parametrem jest obecność samych przeciwciał z klasy IgA. Ich obecność potwierdza występowanie celiakii.

Podczas badania pobierana jest próbka krwi włośniczkowej z palca a następnie wprowadza się próbkę krwi do okrągłego okienka testowego. Po ok. 10 min. test wskazuje wynik potwierdzający lub negujący obecność przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej oraz gliadynie.

umów wizytę

Dlaczego warto wykonać test potwierdzający na celiakię?

W przypadku dzieci, oczywiście po uprzednim skonsultowaniu występujących objawów z pediatrą, specjalista zleca wykonanie takiego testu przesiewowego lub alergicznego.

Jednakże troche inaczej to wygląda w przypadku osób dorosłych, czyli osób powyżej 18 roku życia. Objawy świadczące o występowaniu celiakii są niespecyficzne i mogące się różnić w każdym przypadku. Dlatego jeśli w ostatnim czasie miałeś/aś jakiekolwiek lub niespecyficzne objawy ze strony przewodu pokarmowego, głównie w odcinku jelit, udaj się do specjalisty (lekarza POZ, gastroenterologa, …) i zapytaj o test przesiewowy na celiakię.

Długo nieleczona celiakia lub utajona stanowi niebezpieczeństwo dla Twojego dalszego stanu zdrowia. Należy niezwłocznie rozpocząć dietę całkowicie pozbawioną glutenu, ponieważ nawet minimalne ilości glutenu niszczą komórki jelit.

Konsultacja z dietetykiem

Test na celiakię – wsparcie żywieniowe dietetyka

Jeśli wykryto u ciebie celiakię zapraszam do jedno lub wielorazowej konsultacji dietetycznej. Pomogę zapoznać się z najnowszymi zaleceniami WHO, przygotuję zalecenia dietetyczne oraz tabelę zalecanych i niezalecanych produktów. Zapraszam DietetykFit