Zdrowa dieta

Zdrowa dieta, czyli stosowanie się do zasad zbilansowanej diety. Nie ma nic wspólnego z dietą rygorystyczną, unikaniem całkowicie produktów przetworzonych, słodyczy i fast foodów. Wszystko jest dla ludzi, wystarczy umiar we wszystkim. To nie produkt jest trucizną, tylko jego ilość.

Czy wiecie, że 3 na 4 osoby uniknęłyby chorób, gdyby stosowali się do zasad zdrowej diety, zmieniając swoje nawyki żywieniowe? Coraz większa część społeczeństwa na świecie choruje nad nadmierną masę ciała. Tak, prawidłowo nazwany proces – „choruje”. Otyłość od ponad roku wpisana jest na listę chorób cywilizacyjnych. To nie tylko nadmierna masa ciała i przez wielu odczuwany nieestetyczny obraz sylwetki, ale przede wszystkim zdrowotne konsekwencje, takie jak: zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia gospodarki lipidowej, …), ryzyko nowotworu oraz wiele innych schorzeń.

Tego wszystkiego dałoby się uniknąć, jeśli prowadzilibyśmy zdrowy styl życia. W 60% jest to zdrowa dieta oraz resztę stanowi aktywny tryb życia. Tak jak wcześniej wspomniałam nie trzeba się katować dietami: sirtuinowa, ketogeniczna, sałatkowa. Żadne rygorystyczne diety nie są bezpieczne, ani przyjemne w stosowaniu. Dlatego tym bardziej nie powinny być stosowane długo.

Wystarczy przecież tylko spożywać odpowiednio dobraną indywidualnie kaloryczność swojej całodniowej diety, pokrywając swoje podstawowe zapotrzebowanie na energię organizmu, a po osiągnięciu prawidłowej masy ciała zbilansować ją biorąc pod uwagę codzienną aktywność fizyczną. Nie trzeba przy tym rezygnować z ulubionej słodkiej przekąski czy zjedzenia pizzy co tydzień.

umów wizytę

Pamiętając o kilku najważniejszych zasadach zdrowego odżywiania można zarówno mieć przyjemność z jedzenia i przy tym odpowiednio odżywić organizm. Należy tu wspomnieć o dodawaniu do każdego posiłku owoce i warzywa, wprowadzenia pełnoziarnistych produktów zbożowych, ograniczyć spożycie mięsa oraz lepiej wybierać chude mięso oraz wołowinę lub cielęcinę. Warto także wesprzeć mikroflorę jelitową spożywając produkty mleczne fermentowane.

Zdrowa dieta – czyli co i ile jeść? – odpowiada dietetyk Online Zuzanna Rosińska

Zainteresował Cię temat zdrowego odżywiania? Chciałbyś zasięgnąć profesjonalnej porady u dietetyka? Odwiedź stronę konsultacje z dietetykiem oraz cennik