Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie to sposób odżywiania się według pewnych zasad i zmianie nawyków, zarówno żywieniowych, jak i behawioralnych. Pomoże Ci to cieszyć się życiem na dłużej i mieć piękną figurę. Zdrowa dieta to zapobieganie chorobom i zdrowe odchudzanie.

Zdrowe odżywianie oparte jest na zachowaniu odpowiednich proporcji produktów, które przedstawione są w piramidzie zdrowego odżywiania. Nie można zapomnieć o jej podstawie, czym jest aktywność fizyczna.

Zdrowe odżywianie to przede wszystkim zdrowo rozsądkowe podejście do jedzenia, prawidłowe zbilansowanie i regularność posiłków, urozmaicenie ich (zapobiega to powstawaniu niedoborom pokarmowym) oraz ograniczenie niektórych produktów lub ich składników.

Zdrowe odżywianie – nastawienie

Często przed rozpoczęciem działania czytamy różne fora, opinie, dr Google oraz inne często niesprawdzone źródła oparte o opinii i ocenie ludzi, którym się coś wydaje, nie wykształconych do końca w danej dziedzinie.

Istotnym etapem jest konsultacja ze specjalistą lub przeczytanie informacji ze sprawdzonych źródeł. Ważne też jest nie uleganie stereotypom lub opiniom większości bez uprzedniego sprawdzenia ich rzetelności.

Jeśli dopiero zaczynasz wdrażać się w świat zdrowego odżywiania to najlepiej na samym początku zapoznaj się z Twoją motywacją do działania oraz nakreśl swój cel i go skonkretyzuj.

Zdrowe odżywianie = zbilansowana dieta

Warto jest dostarczać organizmowi wszystko co jest dla niego niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Chodzi tu o to, aby stawiać na racjonalne odżywianie się i zdrowe produkty. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych lub otyłości.

Zachęcam do zapoznania się z nową piramidą żywienia, która przedstawia w jasny sposób, jakie produkty należy spożywać (z większą ilością składników odżywczych). Najważniejszą zasadą zbilansowanej diety jest spożywanie 5 posiłków dziennie, ale mniejsze porcje każdego z nich.

W zdrowym odżywianiu najważniejszą zasadą jest, aby dbać o nie przekraczanie swojego limitu kalorycznego oraz odpowiednią podaż makro (białek, tłuszczy oraz węglowodanów) i mikroelementów (witaminy oraz składniki mineralne).

Mam nadzieję, że nie muszę mówić już jak ważne jest stałe nawadnianie organizmu!!!!

Jeśli nie chorujesz na jakąkolwiek chorobę ( w tym też cukrzycy) lub nie masz stwierdzonej nadwagi to dozwolone jest spożycie w umiarkowanej ilości produktów o smaku słodkim (jeśli masz na to ochotę) lub może zdrowszą wersję fast food’ów (frytki z batatów lub ziemniaków z piekarnika z małą ilością tłuszczu, hamburgery z bułką pełnoziarnistą, warzywami i mięsem – najlepiej pieczonym lub smażonym w małej ilości tłuszczu).

Najlepszym wspomagaczem zdrowego stylu życia jest codzienna aktywność fizyczna. Dbaj o to, aby minimum 30 min dziennie przejść się na spacer, wykonaj trening , potańcz lub zrelaksuj się przy jodze 😉

Ruch wspomaga wydzielanie się hormonów szczęścia (endorfin oraz dopaminy) oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób krążenia i zaburzeń układu kostno-stawowego.

Jeśli osiągnąłeś swój sukces w pracy lub szkole to pamiętaj o tym aby Twoją nagrodą nie było jedzenie. Tak samo jeśli coś Ci nie poszło. System kar i nagród nie może być powiązany z jedzeniem.

Nie masz czasu gotować – zamów catering dietetyczny

Jeżeli masz aktywny styl życia, ciągle jesteś w ruchu, nie masz głowy aby myśleć co zjeść to idealną opcją dla ciebie jest catering dietetyczny. Możesz zamawiać sobie 5 posiłków na dzień z wybraną ilością kalorii i różnymi opcjami np. posiłki dla wegan itp.

Zacznij już dziś dbać o to co jesz!!!

Zasady zdrowego odżywiania

Chcąc zdrowo się odżywiać, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Należy odżywiać się regularnie, co sprzyja dostarczaniu odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia, poprawia samopoczucie i utrzymanie odpowiedniej wagi ciała. Należy stosować od 3-5 posiłków dziennie. 

Produkty powinny być naturalne i jak najmniej przetworzone. Odrzućmy fast foody, gotowe dania i produkty z dużą ilością składników. Zamiast tego należy jeść owoce i warzywa. Są źródłem witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika. Warto wiedzieć, że warzywa powinny stanowić ¾ dziennej porcji, a owoce ¼. Owoce należy jeść raz dziennie. Jeżeli jemy je 2 razy dziennie, już za drugim razem muszą stanowić dodatek. Dzienne spożycie nie powinno przekraczać 200-300 g, ponieważ owoce są bogate w cukry proste i sprzyjają wahaniom poziomu glukozy we krwi. 

Pamiętajmy, by ograniczyć spożycie węglowodanów. Zbyt duża ilość węglowodanów nie jest konieczna i najlepiej zastąpić je tłuszczami. Dzięki redukcji węglowodanów osiągamy ograniczenie fluktuacji insuliny i większej sytości. Wybierajmy dobre węglowodany takie jak: produkty pełnoziarniste (chleb żytni na zakwasie) czy kasze (komosa ryżowa, gryka).

Zdrowe odżywianie polega także na przygotowywaniu posiłków na parze, co sprawia, że nie traci się rozpuszczalnych w wodzie składników. Ograniczmy smażenie, które powoduje, że pojawiają się szkodliwe kwasy tłuszczowe trans. Podstawą diety powinny być zdrowe tłuszcze – olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej lniany czy olej z winogron. Zdrowe są też awokado, orzechy. Nie zapominajmy o rybach, które są bardzo zdrowe i są źródłem dobroczynnych kwasów omega-3. Odrzućmy słodkie napoje oraz cukier.  

Wizyta u dietetyka

W razie problemów z wagą lub zdrowym odżywianiem, warto wybrać się ną wizytę u dietetyka, który dokona analizy wagi ciała i jadłospisu. Dietetyk Online przepisze nową zdrową dietę lub dokona drobnych poprawek w obecnej, co doprowadzi do spadku wagi. 

Pacjent przed wizytą u dietetyka powinien mieć ze sobą trzy dniowy jadłospis, który stosuje w domu. Pozwoli to na analizę aktualnego sposobu odżywiania i zorientowanie się, czy dieta pacjenta jest zdrowa czy też nie. Podczas porady dietetycznej wykonuje się analizę składu ciała, co pozwoli na obliczenie składu ciała (zawartości wody, tkanki tłuszczowej i mięśni w organizmie).  

Przed wizytą u dietetyka online najlepiej nie jeść trzy lub cztery godziny. Na pierwszą wizytę warto przynieść aktualne badania krwi i listę przyjmowanych leków czy suplementów diety. Po wywiadzie z pacjentem dietetyk Poznań przygotuje szczegółową zdrową dietę, która będzie wartościowa i pozwoli stracić zbędne kilogramy. 

Brakuje Ci motywacji, aby zacząć zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze? Zapraszam do skorzystanie z możliwości porady żywieniowej, konsultacji dietetycznej lub porady psychodietetyka. Możesz umówić się na konsultację dietetyczną.