Zdrowe odżywianie dieta
Powszechnie w świadomości zagnieździły się przekonania, że aby odżywiać się zdrowo należy ograniczyć spożywanie mięsa, jeść więcej owoców i warzyw oraz unikać produktów przetworzonych. Ale czy to wystarczy, aby zbudować zdrowe nawyki żywieniowe, które pomogą nam cieszyć się zdrowiem na dłużej? Rozwój w dziedzinie nauk o zdrowiu dokonuje się bardzo szybko. Niemniej dzięki ukazującym się nowym aktualizacjom w postaci prac naukowych, dietetycy są w stanie wprowadzać zmiany we współpracy ze swoimi podopiecznymi.
Zdrowe odżywianie ma największy wpływ podczas rozwoju organizmu. Dlatego od najmłodszych lat powinieneś zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe. Jednak w każdym wieku warto zmienić swoje aktualne nawyki na zdrowsze, które zmniejszą ryzyko wystąpienia chorób. Zdrowa dieta wspiera także dietoterapię chorób dietozależnych.
Organizacje, takie jak Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej oraz Światowa Organizacja Zdrowia stale opracowują nowe wskazania odnoszące się dla ogółu społeczeństwa dotyczące zasad zdrowego odżywiania. Najlepszym wzorem zasad zdrowego odżywiania jest piramida żywieniowa oraz talerz zdrowia.
Zasady zdrowe odżywiania
Zdrowe odżywianie polega przede wszystkim na dobrze zbilansowanej diecie, która dostarcza nam odpowiednią wartość energetyczną oraz odpowiednią podaż niezbędnych składników pokarmowych. WHO rekomenduje także codzienną aktywność fizyczną (minimum 60 minut, forma dowolna), nie bez powodu umieścili ją u podstawy piramidy oraz prawidłowe nawodnienie organizmu.
Ogólne zasady zdrowego odżywiania dotyczą:
- 3 porcji warzyw i 2 porcji owoców
- ograniczeniu spożycia mięsa
- minimum 2 porcji ryby w ciągu tygodnia
- ograniczeniu spożywania produktów przetworzonych, w tym fast food’ów, „słodyczy”
- ograniczeniu spożycia soli
- rekomendowane jest stosowanie ziół i przypraw jako dodatek do dań
- wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie
- regularna umiarkowana aktywność fizyczna
- spożywaj regularnie posiłki
- wybieraj zdrowe źródła tłuszczu (orzechy, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, pestki i nasiona roślin strączkowych)
- wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowych
- ogranicz spożycie alkoholu oraz napojów gazowanych i słodzonych
- zadbaj o odpowiednią higienę snu i regenerację organizmu (work-life balance)
Zdrowe odżywianie powinno być indywidualnie dostosowywane do Twoich potrzeb z uwagi na Twój stan zdrowia.