Zmiana nawyków żywieniowych porady
To właśnie zmiana nawyków żywieniowych jest podstawą zdrowego, a właściwie zdroworozsądkowego podejścia do zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. To nie żadna dieta cud, ani dieta odchudzająca, którą stosujemy wczesną wiosną, aby do lata schudnąć. Zdrowe nawyki stanowią o utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz zachowania zdrowia przez cały rok.
Nawyk to zachowanie, które wykonujemy automatycznie, nie skupiając się na nim. Jego zmiana wymaga czasu, koncentracji i pracy nad pamięcią, gdyż takie zachowanie jest wbudowane w pamięć długotrwałą. Dlatego praca nad jego zmianą jest czasochłonna i wymaga zaangażowania i cierpliwości. Ale nie jest to niemożliwe do zrobienia!
Zmiana każdych nawyków to proces długotrwałym, gdyż wyuczenie „złego” nawyku nie przychodzi od tak jednego dnia, potrzeba na to czasu, tak samo w przypadku nauki nowego nawyku. To trwa! Daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie spiesz się! Nie wywieraj presji na sobie. Lecz zawsze miej perspektywę nowych zdrowych nawyków na wyciągnięcie ręki. Pomyśl o długoterminowym wpływie na zdrowie. Bardziej się opłaca zadbać o zdrowy styl życia teraz i zaoszczędzić na lekarzy i farmakologii w przyszłości.
Ważne jest, abyś wprowadzał zmiany pojedynczo. Dla Twojego organizmu nie będzie to zbyt obciążające i łatwiejsze, pracując tylko nad jednym punktem na liście. Zdrowsze dla organizmu zawsze jest posługiwanie się zasadą „Małymi krokami, ale do przodu”. Narzucanie sobie zbyt dużych restrykcji przyniosłoby negatywny skutek, dając początek niezdrowej relacji z jedzeniem. Zbyt duża ilość narzuconych sobie ograniczeń jest ogromnym szokiem dla organizmu, a nie podołanie choćby jednemu bywa frustrujące i demotywujące w wytrwaniu przez całokształt zmian.
Wszystko jest dla ludzi. Zdrowe odżywianie nie powinno się kojarzyć z rygorystycznymi zasadami, nakładaniem na Siebie 15001900 ograniczeń i nie czerpaniu przyjemności z tego co jemy. Każdy produkt ma znaczenie w naszej diecie. Jedynie należy pamiętać, że wszystko w życiu jest korzystne i bezpieczne, co jest w umiarze.
Nowa zmiana w Naszym życiu sprawia, że czujesz przytłoczenie nowych zasad? To normalne. Nie panikuj! Dietetyk lub najlepiej psychodietetyk poprowadzi Cię przez cały proces zmiany nawyków żywieniowych stopniowo wprowadzając Cię w nowy lepszy świat.
Zmiana nawyków żywieniowych – konieczność
Pandemia nadwagi i otyłości sprawia, że zaistniała konieczność wprowadzenia zaleceń zmiany nawyków żywieniowych dla populacji na całym świecie. Skutkiem szerzenia się obu tych schorzeń jest zwiększenia wskaźnika umieralności na świecie.
Aby zmniejszyć wartość tego wskaźnika, ryzyka zachorowalności na choroby cywilizacyjne oraz zapobiec wystąpienia tych schorzeń należy jak najwcześniej zwiększyć świadomość potrzeby wprowadzenia zmian nawyków żywieniowych.
Zmiana nawyków żywieniowych – motywacja
Żeby schudnąć lub włączyć dietoterapię chorób cywilizacyjnych trzeba chcieć. Zmiany te nie są na chwilę, tylko na lata. niestety bez motywacji może być to nieefektywne, dlatego szybko tracimy chęć do zmian i wracamy do poprzedniego trybu życia. Co nazywamy efektem jo-jo.
Pokusy i przeszkody to naturalnie występujące chochliki na naszej drodze do osiągania naszego celu. To TYLKO od Ciebie zależy, czy im się oprzesz. Im więcej razy próbujesz, tym stajesz się silniejszy/a i stają się one coraz łagodniejsze i łatwiejsze do pokonania. Pamiętaj, NIE PODDAWAJ SIĘ NIGDY!!!
Zdrowa dieta może też być smaczna!!!
Jeżeli brak Ci motywacji by zacząć zdrowy styl życia. Na start po osiągnięciu swojego pierwszego celu nagradzaj samego siebie. Czy to będzie nowa bluzka, czy wyjście z koleżankami do kina, to już od ciebie zależy. Ale niech to nie będzie jedzenie!!!
Nasze żywienie oraz tryb życia jest często uzależniony od sytuacji, w których się znajdujemy. Różni ludzie reagują różnie na stres, przykrości, nudę, brak czasu, długie godziny spędzone w pracy i wiele innych. Wszystkie te sytuacje wpływają na nasz tryb życia (siedzący, cały czas w ruchu itd) i sposób odżywiania się. Jeżeli sytuacje te trwają już długo. Są one już NASZYM PRZYZWYCZAJENIEM. Ale i one można zmienić i skierować w dobrym kierunku.
Właśnie teraz, jeśli nie jest już z Tobą, aż tak źle, jest najlepszy czas. Może jest to ten czas, aby o siebie zadbać. Pomyśl o tym. Jesteś na pewno wartościowym człowiekiem i nie warto by było się tak zaniedbać. Jeżeli jesteś zainteresowany poradami żywieniowymi i nie tylko, zapraszam Cię do skontaktowania się ze mną. A ja udzielę Ci kilka niezbędnych porad.
Dlatego MUSZĘ, zamień na CHCĘ!!!
Dobrym pomysłem będzie usunięcie demotywatorów. Jeśli Twoi znajomi, zdjęcia, grafiki lub cokolwiek sprawia, że czujesz się zdemotywowana, odsuń się od nich.
Motywacja – gdzie szukać?
Na samym początku swojej pracy nad realizowaniem celu ważne jest, abyś poświęcił trochę czasu przy kartce i spisał „plusy”, „minusy”. Zastanów się co może pomóc Tobie w osiągnięciu wymarzonego celu. Za wczasów możesz również przemyśleć jakie ewentualnie przeszkody napotkasz po drodze. To wszystko sprawi, że podczas realizacji Twojego celu nie poddasz się od razu, ponieważ będziesz wstępnie przygotowany na przeciwności losu, które zawsze mogą się przydać każdemu.
Dobrze jest też poinformować najbliższe otoczenie o Twoim postanowieniu i może poproszeniu ich o wsparcie w trudnych dla Ciebie chwilach. Może wydaje Ci się teraz to błahe, ale to na prawdę bardzo pomocne w zmianach nawyków.
Jeśli trudno Ci znaleźć Twojego źródła motywacji to nic złego. Może potrzebujesz czasu, aby go znaleźć. Zachęcam też do skorzystania z pomocy specjalistów w tej dziedzinie 😉
Do dzieła!!! Trzymam za Was kciuki!!!