Dietetyk
Dietetyk to specjalista w dziedzinie żywienia (wpływem żywności na organizm u zdrowego i chorego człowieka) i technologii żywności (procesami przetwórstwa, dodatkami do żywności, produkcją żywności od pola do talerza). Głównymi zadaniami dietetyka jest edukacja żywieniowa (racjonalnych zasad zdrowego żywienia), opracowanie zaleceń i układanie jadłospisów indywidualnie dobranych dla pacjentów. Jako żywieniowiec powinien propagować program profilaktyczny (promocja zdrowia) nadwagi i otyłości.
Dietetyk odchudzanie Poznań
Dietetyk odchudzanie online
Dietetyk jest specjalistą z zakresu ochrony zdrowia publicznego, którego domeną jest żywienie różnych grup społeczeństwa, zarówno w zdrowiu jak i w chorobie. Dietetyk zajmuje się żywieniem indywidualnym jak i w placówkach zbiorowych. Mówi się o nim, że jest specjalistą interdyscyplinarnym, bo posiada wiedzę także z zakresu anatomii, biochemii, medycyny i psychologii.
Dietetyk Online zajmuje się racjonalnym i zbilansowanym żywieniem, czyli dostarczającym wszystkich niezbędnych składników pokarmowych potrzebnych dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu ludzkiego. Dietetyk opracowuje plany żywieniowe zarówno zbiorowe (głównie dla szpitali, placówek rehabilitacyjnych, sanatoryjnych, edukacyjnych, itp.) oraz indywidualnie, np. w poradniach.
Dietetyk zobligowany jest do poznania podstaw medycyny oraz aktualizowania swojego stanu wiedzy z tej dziedziny. Musi posiąść wiedzę z wielu dziedzin nauki, np. z podstaw anatomii i fizjologii organizmu człowieka czy patofizjologii, jak i również z: mikrobiologii, farmakologii, biochemii, bromatologii, psychologii i wiele innych przedmiotów. Dietetyka jest więc nauką interdyscyplinarną Specjalista od żywienia musi mieć ogromny zakres wiedzy oraz można by rzec, że zawód dietetyka jest prawie na równi odpowiedzialny jak zawód medyka. Dlatego niezbędne jest zebranie obszernego wywiadu zdrowotno-żywieniowego.
W dzisiejszych czasach najczęściej osoba dietetyk kojarzona jest z procesem ODCHUDZANIA Specjalista ten w szpitalach czy innych placówkach zbiorowych jest jeszcze mało zauważalny, choć trzeba zwrócić uwagę na zbyt małe zaangażowanie i niedocenianie możliwości pracy dietetyka właśnie w takich miejscach.
Do zadań dietetyka należy:
- określanie wpływu składników pokarmowych na działanie organizmu człowieka
- badanie produktów żywnościowych – ich pochodzenia i składu
- ocena wpływu, który wywierają na siebie wzajemnie produkty żywnościowe i leki stosowane przy różnego rodzaju schorzeniach i stanach
- stosowanie zasad racjonalnego odżywiania się
- ustalanie planu żywienia dla osób indywidualnych i całych grup populacji
- planowanie żywienia dla osób w różnym wieku, zdrowych i chorych oraz w specjalnych stanach, np. ciąży, sportowców wyczynowych, paliatywnych
- ustalenie jadłospisów, diet żywieniowych
- opracowywanie metod leczenia zaburzeń odżywiania
- opracowywanie procesów obróbki termicznej produktów żywnościowych i przygotowywania potraw
- profilaktyka żywieniowa i leczenie żywieniowe człowieka
- nadzorowanie prawidłowego żywienia w placówkach żywienia zbiorowego
Dlaczego warto przejść proces odchudzania pod okiem dietetyka?
Dietetyk online
Dietetyk online daje możliwość skorzystania z porad dietetyka w sytuacji gdy nie możemy odwiedzić poradni. Idealne rozwiązanie dla osób, które są zapracowane lub mieszkają daleko od placówki, w której przyjmuje dietetyk. Na takie sytuacje powstały właśnie konsultacje dietetyczne online. Gwarantuje oszczędność czasu, potrzebnego na dojazd do placówki.
Porady i konsultacje dietetyczne online to wygodne rozwiązanie, które umożliwia i ułatwia skorzystanie z usług dietetyka z każdego zakątka Ziemi, gdziekolwiek jesteś. Dietetyk online zadba, tak samo jak w przypadku konsultacji przeprowadzonej w poradni, o Twoje zdrowie. Przeprowadzi szczegółowy wywiad zdrowotno-żywieniowy, odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wszelkie niejasności, opracuje indywidualny plan żywieniowy oraz przygotuje jadłospis na umówiony okres.
Podczas konsultacji online dietetyk ma indywidualne podejście do pacjenta. Stosując wszelkie możliwe zabezpieczenia konsultacja jest przeprowadzana w warunkach umożliwiających zachowanie Twoich danych osobowych oraz informacji o sytuacji zdrowotnej.
Chciałbyś schudnąć? Próbowałeś przechodzić na dietę już kilka razy. Stosowałeś już różne rodzaje diet. I nadal masz efekt jo-jo? A może potrzebujesz terapii żywieniowej wykrytej jednostki chorobowej? Może zapytasz o nurtujące cię aspekty zdrowego odżywiania się specjalisty, np. dietetyka, jako rzetelne źródło wiedzy.
Chciałbyś pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, ale nie chciałbyś katować się restrykcyjnymi dietami cud i rezygnować z pyszności, które tak bardzo lubisz? Nie masz czasu na przygotowywanie skomplikowanych posiłków lub po prostu nie wiesz co i jak jeść, aby schudnąć? Jeśli na te wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK, to właśnie to jest znak aby skorzystać z pomocy specjalisty.
Doradztwo dietetyczne są skierowane także dla pacjentów, którzy potrzebują wsparcia żywieniowego wybranych jednostek chorobowych, tak zwaną dietoterapią. Konsultacja taka obejmuje szczegółowe zapoznanie się specjalisty z medycznym przypadkiem pacjenta, analizą stanu odżywienia pacjenta oraz dobraniem indywidualnego planu żywieniowego.
Doradztwo dietetyczne Poznań
Doradztwo dietetyczne online
Porady dietetyczne skierowane są dla osób, które chciałyby zmienić swoje nawyki żywieniowe lub dowiedzieć się w jaki sposób umieć ocenić prawidłowość wyboru odpowiednich produktów spożywczych. Specjalista odpowie też na pytanie, czy przeczytane w Internecie informacji są faktami czy mitami.
Porady dietetyczne Poznań
Porady dietetyczne online
Podczas konsultacji dietetycznej dowiesz się też czy w Twoim przypadku niezbędna jest suplementacja witaminami lub minerałami. Oprócz przygotowania odpowiedniego jadłospisu oraz ustalenia odpowiedniego planu żywieniowego (rozkładu godzinowego posiłków oraz wielkości i ilości porcji) masz także możliwość wykonania badania analizy składu ciała.
Konsultacja dietetyczna Poznań
Konsultacja dietetyczna online
Analiza składu ciała poznań
Doradztwo dietetyczne to także konsultacje, na których pacjent może zadawać pytania odnośnie diet, sposobu przechowywania żywności, zdrowych technik przyrządzania potraw, charakterystyki żywieniowej wybranej jednostki chorobowej oraz wielu innych aspektów dotyczących żywności i żywienia.
W Internecie można znaleźć wiele stron, forów, blogów, które nie zawsze przedstawiają rzetelne i naukowo potwierdzone informacje, które mogą wprowadzać Cię w błąd. W niektórych sytuacjach mogą nawet stanowić dla Ciebie niebezpieczną sytuację dla Twojego zdrowia, a nawet życia. Dlatego warto korzystać z porad specjalistów, ekspertów w danej dziedzinie (także lekarskiej), którzy zadbają o Twoje bezpieczeństwo zalecając tylko poparte wieloma badaniami zmiany nawyków żywieniowych.
Dietetyk online umożliwia skorzystanie z jego usług na odległość, nie wychodząc z domu oraz w sytuacji kiedy dietetyk, do którego chciałbyś/abyś się udać przyjmuje w innym mieście. Konsultacje u dietetyka online najczęściej mają też krótsze terminy oczekiwania na wizytę.
Dieta online
Dieta online układane przez naszego dietetyka online sprawdzą się u osoby, która:
- chciałaby się nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych, czyli dowiedzieć się jak zdrowo i smacznie się odżywiać
- chciałaby schudnąć
- chciałbyś się zasięgnąć porady żywieniowej, w przypadku gdy zostanie zdiagnozowana choroba
Dieta może zarówno trzymać się najważniejszych zasad przy dietoterapii wybranych jednostek chorobowych, ale być przy tym urozmaicona i smaczna. Uczy zdrowych nawyków żywieniowych, które można nazwać zdroworozsądkowym podejściem do diety (kluczem jest bilans energetyczny i umiarkowane spożywanie produktów spożywczych).
Dieta online powstaje na podstawie szczegółowo przeprowadzonego przez dietetyka wywiadu zdrowotno-żywieniowego, uwzględnia Twoje preferencje i awersje pokarmowe, Twój grafik pracy, umiejętności kulinarne i wyposażenie kuchni. Sprawia to, że to dieta dopasowuje się do Ciebie, nie Ty do diety. Od dziś koniec z katorgą dietami, które absolutnie nie sprawiają przyjemności i utrudniają Twoje życie (czasochłonne potrawy i zbyt skomplikowane w przygotowaniu).
Dieta przygotowana indywidualnie pod pacjenta przez dietetyka online DietetykFit Zuzanna Rosińska jest przede wszystkim smaczna, dostosowana do sytuacji finansowej pacjenta oraz stylu życia. Jeśli gotujesz dla większej ilości osób dietetyk zaproponuje Tobie idealne rozwiązanie, abyś potrafił przygotować dla siebie oraz innych posiłek.
Dieta online to nic innego jak przygotowany przez dietetyka jadłospis na wybrany okres. Korzystając z dietetyka online oraz konsultacji zdalnej masz możliwość ewentualnej modyfikacji diety oraz wyjaśnić ewentualne aspekty otrzymanych zaleceń dietetycznych.
DietetykFit pomoże dobrać dla Ciebie idealna dietę. Przygotuje indywidualny jadłospis lub jeśli wolisz skorzystać z cateringu dietetycznego, podpowie jaką opcję wybrać dla Siebie.
Gdzie pracuje dietetyk?
Jako specjalista ds. żywienia mogą znaleźć zatrudnienie już w szpitalach, poradniach i przychodniach wielospecjalistycznych, poradniach dietetycznych, placówkach opiekuńczo-wychowawczego różnego typu (np. żłobki, domy opieki społecznej, domy seniora), sanatoria, uzdrowiska, placówki edukacyjne – przedszkola i szkoły oraz stacje epidemiologiczno-sanitarne, hotele i gabinety SPA, ośrodki sportowe, rekreacyjne i rehabilitacyjne, siłownie i kluby fitness, firmach oferujących catering oraz firmy produkujące żywność specjalnego przeznaczenia i suplementy diety. Dietetycy wspierają także instytucje naukowe i prowadzone przez nich projekty badawcze, organizacje pozarządowe i media.
Gdzie nabyć wykształcenie dietetyka uprawniającego do pracy zawodowej?
Do wykonywania zawodu dietetyka przygotowują studia licencjackie i magisterskie na uczelniach wyższych, na kierunkach dietetyka lub zdrowie publiczne, ze specjalizacją dietetyka oraz dyplom dietetyka w policealnej szkole średniej.
Rodzaje dietetyków
DIETETYK KLINICZNY
zajmuje się w szczególności osób chorych. Posiada wiedzę z zakresu medycyny (charakterystyka wybranych jednostek chorobowych, interakcji lek a żywność) oraz zasad żywienia w terapii wybranych jednostek chorobowych. Potrafi zarówno przeprowadzić leczenie dietetyczne (wsparcie farmakoterapii), jak i profilaktykę wybranych jednostek chorobowych (odpowiednio dobrana dieta w produkty zmniejszające ryzyko ich wystąpienia). Praca ta w większości jest pracą indywidualną z pacjentem, gdyż każdy przypadek pacjenta różni się od innych.
DIETETYK SPORTOWY
Jego zadaniem jest doradzenie osobom aktywnym fizycznie (podejmującym intensywny wysiłek fizyczny) zarówno rekreacyjnie (sportowców amatorów), jak i wyczynowo (sportowców zawodowych) jak prawidłowo się odżywiać oraz jak łączyć trening z dietą i odpowiednią suplementacją. Dietetyk sportowy ma zatem wiedzę jak odżywianie wpływa na wysiłek i jak dzięki obu czynnikom osiągnąć oczekiwane efekty treningu.
PSYCHODIETETYK
To dość świeżo powstała dziedzina specjalizacji dietetycznej. Dotyczy głównie wsparcia osób z nadwagą i otyłością, ale też pacjentów leczących zaburzenia odżywiania. Nie jest to jednak, ani psycholog, ani psychiatra, choć posiada wiedzę z dziedziny psychologii. Zatem do jego zadań należy odnalezienie razem z pacjentem zdrowej relacji z jedzeniem. Zapewnia wsparcie i motywację do zmian nawyków żywieniowych.
Na co zwrócić uwagę wybierając się do dietetyka?
Możliwość skorzystania z porad dietetyka jest już coraz łatwiejsza, ze względu na coraz większą ilość osób oferujących usługi dietetyczne. Ale pamiętaj nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Na rynku wiele osób podjęło się pracy jako dietetyk, nie posiadając odpowiednich kwalifikacji (po ukończeniu tylko szybkie kursy weekendowe, kursy i szkolenia lub tylko studium 2 letnie, które nie do końca pozwala nauczyć niezbędnych elementów wiedzy z zakresu dietetyki). Dzieje się tak dlatego, że zawód dietetyka nie został jeszcze uregulowany pranie. Dlatego przed podjęciem się współpracy z jakimkolwiek specjalistą, tym bardziej z zakresu medycyny, najlepiej abyś dowiedział się jak najwięcej o tej osobie, jej wykształceniu i ukończonych szkoleniach, kursach, specjalizacji i warunkach współpracy. Dobry specjalista nieustannie stara się aktualizować bazę wiedzy ze swojej dziedziny (jeśli więc ostatnie szkolenia, które dany specjalista odbył były dawno temu, również powinno zwrócić Twoją uwagę).
Po czym poznać profesjonalnego dietetyka?
- Pierwsza wizyta nie powinna być krótsza niż 30 min (przeprowadzając chociażby szczegółowy wywiad zdrowotno-żywieniowy nie jest w stanie zmieścić się w tak krótkim czasie)
- Bierze pod uwagę ostatnio wykonywane badania laboratoryjne oraz aktualny stan zdrowia (nawet drobne dolegliwości)
- Zalecenia żywieniowe i ewentualną suplementację dobiera indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę nie tylko ogólny stan zdrowia i ogólnie przyjęte zasady zdrowego odżywiania (ale też preferencje żywieniowe, rodzaj pracy, zdolności kulinarne, tryb życia, możliwości finansowe pacjenta)
- Nie traktuje pacjenta jako jednorazowej konsultacji, lecz proponuje dłuższą współpracę, monitorując jego stan i zmieniając zalecenia do aktualnego, zmieniającego się stanu
- Jeśli zauważa taką potrzebę rekomenduje udanie się również do innego specjalisty, np. endokrynologa
Dietetyka – czym jest?
Dietetyka to nauka medyczna o żywieniu człowieka zajmująca się zasadami żywienia człowieka zdrowego i chorego, oceną stanu odżywienia i jego poprawy, wsparciem leczenia farmakologicznego, profilaktyce chorób dietozależnych, prowadzeniu edukacji żywieniowej oraz psychologią żywienia.
Dietetyka zajmuje się głownie: analizą stanu odżywienia populacji, wsparciem leczenia farmakologicznego, leczeniem otyłości oraz profilaktyka chorób dietozależnych. Do zadań dietetyka można jeszcze zaliczyć psychologię żywienia, edukację żywieniową, edukacją o prawidłowej technologii potraw, w tym prawidłowe warunki przechowywania surowców żywnościowych.