Dietetyk

Dietetyk jest specjalistą z zakresu ochrony zdrowia publicznego, którego domeną jest żywienie różnych grup społeczeństwa, zarówno w zdrowiu jak i w chorobie. Głównymi zadaniami dietetyka jest edukacja żywieniowa, opracowanie zaleceń i układanie jadłospisów indywidualnie dobranych dla pacjentów.

Dietetyk zajmuje się racjonalnym i zbilansowanym żywieniem. Dietetyk opracowuje plany żywieniowe zarówno zbiorowe (głównie dla szpitali, placówek rehabilitacyjnych, sanatoryjnych, edukacyjnych, itp.) oraz indywidualnie, np. w poradniach.

Dietetyka jest więc nauką interdyscyplinarną.

DIETETYK

dietetyk

Gdzie pracuje dietetyk?

Jako specjalista ds. żywienia mogę znaleźć zatrudnienie już w szpitalach, poradniach i przychodniach wielospecjalistycznych, poradniach dietetycznych, placówkach opiekuńczo-wychowawczego różnego typu (np. żłobki, domy opieki społecznej, domy seniora), sanatoria, uzdrowiska, placówki edukacyjne – przedszkola i szkoły oraz stacje epidemiologiczno-sanitarne, hotele i gabinety SPA, ośrodki sportowe, rekreacyjne i rehabilitacyjne, siłownie i kluby fitness, firmach oferujących catering oraz firmy produkujące żywność specjalnego przeznaczenia i suplementy diety. Dietetycy wspierają także instytucje naukowe i prowadzone przez nich projekty badawcze, organizacje pozarządowe i media.

Rodzaje dietetyków

DIETETYK KLINICZNY

zajmuje się w szczególności osób chorych. Posiada wiedzę z zakresu medycyny (charakterystyka wybranych jednostek chorobowych, interakcji lek a żywność) oraz zasad żywienia w terapii wybranych jednostek chorobowych. Potrafi zarówno przeprowadzić leczenie dietetyczne (wsparcie farmakoterapii), jak i profilaktykę wybranych jednostek chorobowych (odpowiednio dobrana dieta w produkty zmniejszające ryzyko ich wystąpienia). Praca ta w większości jest pracą indywidualną z pacjentem, gdyż każdy przypadek pacjenta różni się od innych.

DIETETYK SPORTOWY

Jego zadaniem jest doradzenie osobom aktywnym fizycznie (podejmującym intensywny wysiłek fizyczny) zarówno rekreacyjnie (sportowców amatorów), jak i wyczynowo (sportowców zawodowych) jak prawidłowo się odżywiać oraz jak łączyć trening z dietą i odpowiednią suplementacją. Dietetyk sportowy ma zatem wiedzę jak odżywianie wpływa na wysiłek i jak dzięki obu czynnikom osiągnąć oczekiwane efekty treningu.

PSYCHODIETETYK

To dość świeżo powstała dziedzina specjalizacji dietetycznej. Dotyczy głównie wsparcia osób z nadwagą i otyłością, ale też pacjentów leczących zaburzenia odżywiania. Nie jest to jednak, ani psycholog, ani psychiatra, choć posiada wiedzę z dziedziny psychologii. Zatem do jego zadań należy odnalezienie razem z pacjentem zdrowej relacji z jedzeniem. Zapewnia wsparcie i motywację do zmian nawyków żywieniowych.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Korzystanie z pomocy dietetyka to inwestycja w Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. To spersonalizowane, profesjonalne wsparcie, które może znacząco ułatwić osiągnięcie Twoich celów zdrowotnych i żywieniowych.

  1. Dietetyk dostosowuje plan żywieniowy do Twoich indywidualnych potrzeb, preferencji i celów, co oznacza, że nie musisz stosować ogólnych diet, które mogą być nieskuteczne lub trudne do utrzymania.
  2. Pomaga Ci schudnąć lub utrzymać wagę w zdrowy sposób, eliminując konieczność eksperymentowania z ekstremalnymi dietami, które często prowadzą do efektu jojo.
  3. Zapewnia pewność, że Twoja dieta jest dobrze zbilansowana i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, co pomaga w utrzymaniu zdrowia i zapobiega niedoborom.
  4. Pomaga w dietoterapii chorób związanych z dietą, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, alergie pokarmowe czy celiakia.
  5. Zapewnia wsparcie i motywację, abyś utrzymał(a) swoje cele żywieniowe i zdrowotne.
  6. Uczy Cię, jak dokładnie wybierać i przygotowywać zdrowe posiłki oraz jak czytać etykiety produktów spożywczych, dzięki czemu masz kontrolę nad tym, co jesz.
  7. Pomaga w wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, które możesz utrzymać przez dłuższy okres, co przekłada się na trwałe efekty.
  8. Unikasz eksperymentowania z dietami, które mogą być niebezpieczne lub nieskuteczne, dzięki czemu Twoje zdrowie pozostaje na pierwszym miejscu.
error: Content is protected !!