Badanie mikroflory jelitowej

Badanie mikroflory jelitowej (flory bakteryjnej jelit) to analiza wybranych bakterii wskaźnikowych i grzybów (badanie wykonywane z kału) w przewodzie pokarmowym. Celem takiego badania jest nie nie tylko ocena całkowitego mikrobiomu jelitowego, ale także docelowe opracowanie skutecznej terapii probiotycznej i prebiotycznej, aby doprowadzić do pełnego jego ekosystemu.

Nieprawidłowy skład jelitowej flory bakteryjnej przyczynia się do powstania m. in. zespołu jelita przesiąkliwego (IBS), zespołu przerostu bakteryjnego (SIBO), zespołu rozrostu grzybiczego jelita cienkiego (SIFO) oraz wielu innych schorzeń i zaburzeń metabolicznych. W przypadku współwystępującej alergii IgG zależnej objawy mogą się znacząco nasilić.

Długotrwała dybioza jelitowa prowadzi do rozwoju stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym oraz rozszczelnienia bariery jelitowej lub zaniku kosmków jelitowych oraz wielu innych schorzeń jelitowych. Prowadzi to do coraz to bardziej groźniejszych skutków zdrowotnych, trudniejszych do szybkiego i łatwego wyleczenia, takich jak: alergie, choroby autoimmunologiczne, zaburzeń jelitowych.

umów wizytę

Dla kogo badania mikroflory jelitowej?

  • osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego (IBS)
  • osoby, które cierpią na częste gazy, wzdęcia, biegunki lub zaparcia
  • osoby ze stanami zapalnymi jelit
  • osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne
  • alergicy
  • osoby po terapii przeciwnowotworowej
  • osoby z trądzikiem i innymi chorobami skóry (AZS, …)
  • osoby cierpiące na depresję, migrenowe bóle głowy
  • osoby z nadwagą i otyłością
  • osoby zmagające się z różnego rodzaju infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi lub grzybiczymi

Jak wygląda przykładowe badanie mikroflory jelitowej?

Na przykładzie badania MikroForaScan – materiałem do badania jest oczywiście pojedyncza próba kału. Na podstawie wyników badania oraz otrzymanych szczegółowych informacji o stanie zdrowotnym od pacjenta opracowywany jest plan suplementacji probiotyków i prebiotyków, najlepszych dostępnych na rynku i dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Podstawową opcją jest pomiar: wybranych baterii wskaźnikowych, grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida, zonuliny – marker nieszczelności jelit, marker raka jelita grubego, kalprotektyny – stan zapalny.

Takie badanie można już wykonać w cenie 500-1200 zł.

Dlaczego warto wykonywać takie badanie?

Aktualnie istnieje wiele czynników zaburzających funkcjonowanie jelit, w tym skład mikroflory jelitowej. Jej nieprawidłowości, zarówno w ilości jak i dodatkowa obecność organizmów patogenicznych sprawia, że pojawiają się powikłania zdrowotne obejmujące nie tylko jelit, ale i całego organizmu.

Nadmierna masa ciała, spożywanie w nadmiernej ilości żywności powodującej wzdęcia i gazy, nadmierny i długotrwały stres, nieleczone choroby skóry oraz stany depresyjne to jedne z wielu sytuacji, w której może dojść do zaburzeń mikrobiomu jelitowego. W takich przypadkach zalecane jest wykonanie badania flory bakteryjnej jelit, a przy najmniej wzięcie pod uwagę ewentualnej suplementacji probiotykami i prebiotykami (oczywiście po odpowiedniej konsultacji ze specjalistą).