Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne najczęściej kojarzą się ze wprowadzaniem zmian w swoim życiu. Bardzo często pytając swoich pacjentów wymieniają chęć schudnięcia, rozpoczęcia aktywniejszego trybu życia (wprowadzając jazdę rowerem, bieganie, chodzenie na siłownie lub częstszą zamianę transportu autem na piesze spacery), co jest już pierwszym krokiem do sukcesu.

Jednak na kolejnej wizycie kontrolnej pytając ich o wprowadzanie postanowień w życie, odpowiadają, że się im nie udało. Dlaczego? Bardzo prosta przyczyna 😉 Jeśli utożsamiamy zmiany w naszym życiu z konkretnym terminem, wydarzeniem lub celem, np. schudnąć do wesela, stawiamy siebie przed ogromna presją i nie koniecznie ich przebieg jest rozsądny (np. stosowanie głodówek i bardzo intensywny wysiłek fizyczny).

Pewnie znacie już często powtarzaną frazę: „zacznę zdrowo jeść od poniedziałku, po świętach lub muszę szybko schudnąć do lata”? Hmmm dlaczego społeczeństwo uważa, że tak będzie łatwiej? Zawsze mnie to zastanawiało. Dlaczego przeczytając ciekawy artykuł w czasopiśmie lub pracę przeglądową na temat żywienia lub żywności, nie można wprowadzić zmiany choćby od następnego dnia, nawet jeśli byłby to czwartek?

Ludzki mózg jest bardzo ciekawym organem. Zastanawiając się nad podejmowaniem decyzji, że coś zrobimy od jakiejś daty, doszłam do wniosku, że rzeczywiście psycholodzy mają rację interpretując to zachowanie jako przyzwolenie na utrzymanie aktualnego stanu jeszcze jakiś czas, aby w określony dzień nagle zmienić swoje życie o 180 stopni.

umów wizytę

Co dla organizmu może stać się szokiem, gdyż każda wcześniej wykonywana czynność była naszym nawykiem. A nawyku nie oduczymy się z dnia na dzień. Na to potrzeba czasu i wprowadzać małe zmiany systematycznie aż do uzyskania celu. Ale abyście się nie zrażali, że to wszystko nie ma sensu, chcę Wam uświadomić, że jeśli już nawet zaczynacie myśleć nad zmianą nawyków odżywiania na zdrowsze to jest punkt wyjścia, abyście rzeczywiście to wykonali tylko z głową i rozsądnym podejściem.

Jeśli brakuje Wam motywacji lub chcielibyście mieć rozsądny plan, dzięki którym osiągniecie swój cel, bez efektu jo-jo warto skorzystać z pomocy dietetyka 🙂

Postanowienia noworoczne – czyli zaczynam zdrowo się odżywiać już teraz! Zapytaj dietetyka Poznań jak to zrobić

Skontaktuj się z dietetykiem