Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne najczęściej kojarzą się ze wprowadzaniem zmian w swoim życiu. Bardzo często pytając swoich pacjentów, wymieniają chęć schudnięcia, rozpoczęcia aktywniejszego trybu życia (wprowadzając jazdę rowerem, bieganie, chodzenie na siłownie lub częstszą zamianę transportu autem na piesze spacery), co jest już pierwszym krokiem do sukcesu.

Jednak na kolejnej wizycie kontrolnej pytając ich o wprowadzanie postanowień w życie, odpowiadają, że się im nie udało. Dlaczego? Bardzo prosta przyczyna 😉 Jeśli utożsamiamy zmiany w naszym życiu z konkretnym terminem, wydarzeniem lub celem, np. schudnąć do wesela, stawiamy siebie przed ogromna presją i nie koniecznie ich przebieg jest rozsądny (np. stosowanie głodówek i bardzo intensywny wysiłek fizyczny).

Pewnie znacie już często powtarzaną frazę: „zacznę zdrowo jeść od poniedziałku, po świętach lub muszę szybko schudnąć do lata”? Hmmm dlaczego społeczeństwo uważa, że tak będzie łatwiej? Zawsze mnie to zastanawiało. Dlaczego przeczytając ciekawy artykuł w czasopiśmie lub pracę przeglądową na temat żywienia lub żywności, nie można wprowadzić zmiany choćby od następnego dnia, nawet jeśli byłby to czwartek?

Ludzki mózg jest bardzo ciekawym organem. Zastanawiając się nad podejmowaniem decyzji, że coś zrobimy od jakiejś daty, doszłam do wniosku, że rzeczywiście psycholodzy mają rację interpretując to zachowanie jako przyzwolenie na utrzymanie aktualnego stanu jeszcze jakiś czas, aby w określony dzień nagle zmienić swoje życie o 180 stopni.

umów wizytę

Co dla organizmu może stać się szokiem, gdyż każda wcześniej wykonywana czynność była naszym nawykiem. A nawyku nie oduczymy się z dnia na dzień. Na to potrzeba czasu i wprowadzać małe zmiany systematycznie aż do uzyskania celu. Ale abyście się nie zrażali, że to wszystko nie ma sensu, chcę Wam uświadomić, że jeśli już nawet zaczynacie myśleć nad zmianą nawyków odżywiania na zdrowsze to jest punkt wyjścia, abyście rzeczywiście to wykonali tylko z głową i rozsądnym podejściem.

Jak w takim razie mądrze podejść do nowych postanowień i jak w nich wytrwać? To temat, który niejednokrotnie wraca jak bumerang, przy rozpoczynaniu nowego roku czy też perspektywie schudnięcia przez wiosnę na lato. Styczeń, nawet według tradycyjnej metody chińskiej, nie jest dobrym miesiącem na robienie nowych postanowień i stawianie sobie nowych celów w życiu.

Jest to miesiąc zimowy, czyli czas gromadzenia substancji odżywczych, odpoczynek i zbieranie energii na nadchodzące wiosenne aktywności. Naukowcy stwierdzają, że okres zimowy nie jest odpowiednim czasem na wprowadzanie zmian nawyków na zdrowsze i wprowadzanie codziennej aktywności fizycznej. Czyli sami zniechęcają społeczeństwo do przekonania się, że należy dbać o zdrowie cały rok.

Nie traktujmy „schudnięcia” jako celu. Zmień tok myślenia na zadbanie o zdrowie na dłuższą perspektywę czasu, a właściwie dożywotnio 😉 Cel odchudzania sam w sobie wyzwala najczęściej decyzje o stosowaniu rygorystycznych diet, katowaniu się intensywnymi treningami. A jak już uzyskacie wymarzoną sylwetkę latem, miną ciepłe dni, wracamy do poprzednich nawyków objadania się w okresie zimowym.

Zawsze jest dobry czas na wyłonienie błędnych nawyków żywieniowych i ich zmianę na zdrowsze.

Postanowienia nie muszą dotyczyć tylko zmiany diety, odchudzania, ograniczenia słodyczy, przygotowania ciała do sezonu letniego, lecz pamiętajmy, żeby zagłębić się w każdy aspekt naszego życia. Dobrze jest pomyśleć czy nie warto by, aby nowym postanowieniem były regularne kontrolne badania laboratoryjne, rozwój osobisty, spełnienie marzeń, które odkładałaś już długi czas, zakończenie kontaktu z toksycznymi osobami, …

Najczęstszymi niepowodzeniami w wytrwaniu w postanowieniach są:

  • stawianie sobie nierealnych celów jako postanowienie
  • brak odpowiedniego przygotowania do ich realizacji – brak planu
  • brak odpowiedniego wsparcia
  • wprowadzanie zbyt wiele zmian jednocześnie
  • brak konkretnych danych o postanowieniu (daty, liczby kilogramów, ilość godzin, …)
  • brak zdrowej relacji z jedzeniem, z samym sobą

Postanowienia noworoczne – czyli zaczynam zdrowo się odżywiać już teraz! Zapytaj dietetyka Online jak to zrobić

Skontaktuj się z dietetykiem