Badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne – możliwość wykrycia i zidentyfikowania zwiększonego ryzyka na wystąpienie jakiegoś schorzenia lub choroby przed pojawieniem się jeszcze pierwszych objawów, dzięki temu zwiększa się szansa na szybkie i łatwe jej wyleczenie lub zastopowanie jej rozwojowi. Warto się regularnie badać!

Jakie badania warto wykonywać regularnie?

MORFOLOGIA

Jest to podstawowy parametr, który najczęściej się bierze pod uwagę przy wykonywaniu badań okresowych. Przedstawia nam ogólny zarys sytuacji zdrowotnej organizmu, ponieważ wskazuje na skład ilościowy i jakościowy elementów krwi – osocze, krwinki i płytki krwi. Z tych wyników możemy wywnioskować czy jest obecny jest stan zapalny lub niedokrwistości. Dzięki temu możemy przyjrzeć się dokładniej wybranym parametrom.

OGÓLNE BADANIE MOCZU

Badanie to również należy do kanonu badań podstawowych, dzięki temu możemy przeanalizować ogólny stan zdrowia organizmu i ewentualnie zaobserwować zmiany najważniejszych, wybranych parametrów. Wykonując to badanie systematycznie jesteśmy w stanie wykryć we wczesnym stadium takie choroby jak: podagra (dna moczanowa), schorzenia nerek, cukrzycę oraz wiele innych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

GLUKOZA NA CZCZO

Ten parametr również należałoby badać regularnie, nawet co 2-3 miesiące. Poziom glukozy na czczo (można dodatkowo wykonywać badania tolerancji glukozy co ok. pół roku) określa nam czy w organizmie nie doszło do zaburzenia gospodarki węglowodanowej (metabolizmu – rozkładu węglowodanów złożonych do glukozy oraz jej syntezy w wątrobie i mięśniach z glikogenu). Jest ona jednym z parametrów umożliwiających wykrycie cukrzycy lub insulinooporności.

Konsultacja z dietetykiem

PROFIL LIPIDOWY

Profil lipidowy to zestaw badań, w skład którego wchodzi poziom: trójglicerydów, cholesterolu całkowitego, złego frakcji „LDL”, dobrego frakcji „HDL”, frakcji nie-HDL. To badanie zleca się osobom, które są z tzw. grupy ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, występującą cukrzycą, chorobą nerek oraz nadmierną masą ciała.

WOLNE HORMONY TARCZYCY I PRZECIWCIAŁA PRZECIWTARCZYCOWE

Tarczyca to gruczoł wydzielania zewnętrznego, który oddziałuje na większość funkcji naszego organizmu i pracy wielu narządów. Pojawiające się objawy lub niepoprawne parametry pozostałych narządów, należałoby sprawdzić przy okazji czy czasem to nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego jest tego przyczyną. Tym bardziej, że zachorowalność na niedoczynność, nadczynność lub autoimmunologiczne zapalenie tarczycy jest już coraz częstsze, spowodowane wieloczynnikowością jej zaburzeń, np. nadmierny i długotrwały stres, czynniki genetyczne, niedobór/nadmiar jodu, zaburzenia na osi podwzgórze-przysadka-tarczyca, …).

Badania profilaktyczne – zadbaj o zdrowie już dziś! Jeszcze nie jest za późno.

Zaczynasz odchudzanie czy po prostu chcesz poprawić lub utrzymać prawidłowy stan zdrowia zalecam do regularnego wykonywania badań profilaktycznych, zarówno tych biochemicznych jak i fizykalnych (analiza składu ciała, badanie wzroku, słuchu czy też prawidłowości w układzie ruchu).

„lepiej zapobiegać, niż leczyć” 🙂