Jak dieta wpływa na hormony?

Jak dieta wpływa na hormony? Co to są hormony, gdzie są produkowane i jak wpływają na organizm? W jakim stopniu ich prawidłowe funkcjonowanie jest istotne dla zdrowia?

Hormony są to związki chemiczne produkowane przez gruczoły wydzielania wewnętrznego i zewnętrznego lub tkanki układu hormonalnego. Hormony są bardzo istotne w regulowanie właściwie większości funkcji w naszym organizmie. Ich działanie skupia się głównie na pobudzaniu lub hamowaniu pracy narządów. Regulują i koordynują prawie wszystkie procesy chemiczne zachodzące w komórkach. Większość hormonów współdziała ze sobą pogłębiając efekt ich działania. Ich moment wydzielania oraz czas działania zależy od stale zmieniającego się stanu fizjologicznego.

Podstawowymi funkcjami hormonów są:

  • regulacja gospodarki wodnej
  • regulacja ciśnienia osmotycznego
  • regulowanie procesów trawienia
  • przewodzenie bodźców nerwowych
  • regulowanie procesów wzrostu
  • różnicowanie się narządów
  • kontrolowanie procesów związanych z funkcjami rozrodczymi, a w tym wydzielanie mleka

Jakiekolwiek zaburzenie w funkcjonowaniu układu hormonalnego skutkuje zakłóceniem równowagi chemicznej i fizjologicznej ustroju. Konsekwencją długotrwałego tak zaburzenia pracy organizmu są choroby endokrynologiczne.

Konsultacja z dietetykiem

Hormony wpływają na nasze zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne. Potrafią kontrolować nasz apetyt, masę ciała i nastrój.

Na co więc zwrócić uwagę na diecie?

Należy spożywać odpowiednią ilość białka, które jest źródłem cennych aminokwasów będących substratem w produkcji hormonów, np. aminokwas tryptofan przekształca się w hormon serotoninę (hormon szczęścia). Ponadto badania ukazują, że odpowiednia podaż białka wpływa na uwalnianie hormonów, kontrolowanie apetytu i przyjmowanie pokarmu (regulacja ośrodka głodu i sytości).

Nadmiar cukru prostego, w tym głównie glukozy, prowadzi do rozregulowania, np. wydzielanie hormonu insuliny i prowadzić do powstania cukrzycy lub/i insulinooporności, zespołu policystycznych jajników i wielu innych schorzeń.

Stosowanie diety przeciwzapalnej, czyli dbanie o prawidłową podaż kwasów omega 3, witaminy C oraz innych antyoksydantów zmniejsza ryzyko utleniania składników odżywczych (zmniejszają ryzyko powstania szkodliwych produktów), pomaga obniżać poziom hormonów stresu. Rekomenduje się ograniczenie stresu oraz dbanie, prawidłową higienę snu oraz odpowiednio dużą dawkę odpoczynku w stosunku do codziennej aktywności, która też niesie swoje korzyści.

Należy także pamiętać o tym, że zarówno zbyt niska masa ciała jak jej nadmiar przyczynia się do zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie.

W diecie także powinno ograniczyć się spożycie produktów przetworzonych (z uwagi na cukier, tłuszcze nasycone i trans oraz dodatki do żywności) i fast food’ów oraz o wysokim indeksie glikemicznym. Nie powinno się również spożywać alkoholu i napojów energetyzujących, niektórzy także wspominają o ograniczeniu spożycia kawy (ze względu na zawartość kofeiny). Należy dbać o prawidłowy stan nawodnienia organizmu (przynajmniej ok. 2 litry wody dziennie). Rekomendowane jest spożywanie produktów prebiotycznych oraz probiotyków. Nie zapominając, że najważniejszą zasadą jest regularne spożywanie posiłków oraz spożywanie 3 porcji warzyw i 2 porcji owoców każdego dnia oraz produktów zbożowych pełnoziarnistych (z uwagi na błonnik pokarmowy).

umów wizytę

Jak dieta wpływa na hormony? – dietetyk Online

Zapraszam do zapoznania się z CENNIKIEM usług dietetycznych