Jak poradzić sobie ze stresem

Jak poradzić sobie ze stresem i uchronić się przed jego negatywnym wpływem na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne? Psychodietetyk radzi:

1.W sytuacji stresowej nie panikuj od razu! Weź głęboki wdech i pomyśl jakie rozwiązanie byłoby najlepsze. Skup się na rozwiązywaniu problemu, nie na samym zdarzeniu.

2. Idź przez życie z uśmiechem. Życie będzie przyjemniejsze. Nawet czasami przypięty tzw. sztuczny uśmiech, będzie sprawiał, że zaczniesz myśleć bardziej pozytywnie.

3. Jakakolwiek aktywność fizyczna sprawi, że poczujesz się dobrze, sama ze sobą, wzniesie Cię na wyżyny pewności siebie i radości z życia. Podczas ruchu wydzielają się tzw. hormony szczęścia, takie jak: dopamina i endorfiny. Znajdź taką aktywność, w której będziesz się najlepiej czuła

Pamiętaj nie rób nic z przymusu!!!

4. Staraj się unikać kawy i mocnej herbaty. Przyspieszają one powstawanie stanów zapalnych w organizmie, a stres jeszcze bardziej je indukuje.

5. Postaw na zdrowe jedzenie. Organizm zdrowo odżywiony lepiej radzi sobie ze stresem. Niedożywienie i przewlekłe stany zapalne powstałe w wyniku złych nawyków żywieniowych dodatkowo negatywnie wpływają na nasze zdrowie i radzenie sobie ze stresem.

6. Woda tworzy środowisko do zajścia większości procesów w naszym organizmie. Dlatego powinniśmy dbać o prawidłowe nawodnienie, aby umożliwić zajście odpowiednich reakcji obronnych organizmu na bodziec stresowy.

7. Człowiek wyspany ma więcej siły i energii do życia, ale również do walki z różnymi bodźcami środowiskowymi, również ze stresem.

8. Praca jest ważna, bo daje nam możliwość utrzymania siebie lub całej rodziny. Pamiętajmy, że nasze zdrowie też jest ważne, abyśmy mogli dalej pracować. Trzymajmy się zakresu czasu pracy 8h, to i tak dużo. Odpoczynek dla organizmu daje nam szansę złagodzenia skutków stresu i zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób.

9. Coraz bardziej jesteśmy zagonieni pracą i obowiązkami. Pamiętajmy, że każdy z nas ma rodzinę i przyjaciół, o których nie możemy zapominać. Dodatkowo czas spędzony z nimi jest przyjemnością, która łagodzi okres stresu.

10. Unikaj lub ogranicz używki, takie jak: alkohol, papierosy. Alkohol to puste kalorie, a papierosy skracają życie i zdrowie. Po co dodatkowo obciążać organizm. Jeśli stanowią dla Ciebie odskocznie od stresu, to może pomyśl w jaki inny sposób mógłbyś sobie ulżyć 😉 może znajdziesz swoje hobby

11. Dobrym rozwiązaniem będzie suplementacja magnezem i witaminy B6, których zasoby się wyczerpują podczas reakcji stresowej. Bardzo często podczas napięcia stresowego spinają się także nasze mięśnie, co może doprowadzić do powstawania bolesnych skurczy. Dlatego suplementacja magnezem jest tutaj dobrym rozwiązaniem.

12. Warto by pomyśleć nad codziennymi ćwiczeniami relaksacyjnymi, typu: joga, medytacja, słuchanie wyciszającej muzyki, obejrzenie spokojnego filmu czy przeczytanie książki do snu lub trening autogenny, np. wg Schulza. Wieczorne ciepłe kąpiele również wpływają uspokajająco na organizm.

13. Na koniec zostawiłam punkt pod tytułem wizyta u psychoterapeuty. Nie nastawiaj się do tego od razu negatywnie. Sama kiedyś była temu przeciwna. Myślałam, że wizyty u psychoanalityków to tylko dla „cieniasów”. Usłyszałam od kogoś, że w Ameryce większość osób ma psychologa. Żyjemy w trudnych czasach, ciężko czasami sobie poradzić z jakimiś traumami lub nie udaje nam się znaleźć odpowiedniego rozwiązania jakiegoś problemu.

Dlatego dzisiaj uważam, że wizyta u psychoterapeuty lub psychoanalityka to nie żaden wstyd i ujma na honorze, tylko szansa na odzyskanie radości z życia. Korzystajmy z niego jak najlepiej dopóki je mamy 🙂

Mam nadzieję, że pomogę Tobie lepiej radzić sobie ze stresem i cieszyć się z życia jeszcze przez długi czas.

Jak poradzić sobie ze stresem – psychodietetyk Online