Nietypowy grafik pracy porady
Nietypowy grafik pracy? Zastanawiacie się czy pracując w nocy też można się zdrowo odżywiać, zachowując ramy czasowe? Przychodzę Wam z ratunkiem. Udowodnię, że tak się da! Trzeba tylko wsłuchać się we własny organizm.
Co tygodniowe zmiany godzin pracy również stanowi nie lada wyzwanie dla organizmu człowieka. Tak jak przyzwyczajenie i zaadoptowanie się do pracy nocnej jest proste, tak zmiany grafiku pracy już wymaga więcej pracy z własnym organizmem. Ale to nie znaczy, że jest to nie możliwe.
Według niektórych badań częstość występowania nadwagi lub nawet otyłości zwiększa się w wyniku niedoborów snu. Praca w nietypowych godzinach może wiązać się z trudnościami w zasypianiu lub nawet jakością snu (krótki czas regeneracji organizmu – faza REM). Takie zmiany cyklu dobowego stwarza zagrożenie chorobami układu krążenia.
Nietypowy grafik pracy – zasady odżywiania
NOCNA ZMIANA
- spożywanie 2 głównych posiłków dziennie o stałych porach
- po pracy (rano) lekki posiłek
- przed pracą (wieczorem) obfity posiłek, ale zbilansowany
- dozwolone są 2 lekkie przekąski: przed pracą – owoc, jogurt, kromka chleba razowego lub wielozbożowego z szynką lub piersią z kurczaka; w pracy – wysokobialkowa, biały ser, jogurt naturalny, owoc
PORANNA ZMIANA
- pierwszy posiłek = gorący napój i owoc
- w pracy po ok 2h zjeść przekąskę
- zapewnić sobie możliwość zjedzenia lunchu w pracy
- rytm godzinowy dopasowany do normalnego rytmu dobowego z przesunięciem czasowym
PROBLEMY Z ZASYPIANIEM
- nie spożywaj pikantnych lub nadmiernie pobudzających produktów (herbaty i kawy) po godz. 17
- nie spożywaj alkoholu – zaburzają strukturę snu
- ogranicz tłuste potrawy – spowalniają trawienie
- ostatni posiłek zjeść 2-3h przed zasypianiem, powinien być on lekki i z większą ilością węglowodanów (wspomagają zasypianie)
Trudności w zasypianiu mogą być również o podłożu psychologicznym. Dlatego dieta na stres jest idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji.
Jeśli zastosowałeś powyższe porady, a nadal borykasz się z problemami ze snem lub trudnościami z rytmem dobowego odżywiania się, udaj się do dietetyka. Być może problem leży również po stronie medycznej.