Siemię lniane

Siemię lniane, pochodzące z lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum), to roślinny skarb o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Jest jedną z najstarszych znanych roślin uprawnych. Znajduje zastosowanie w kuchni, medycynie naturalnej i pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Udowodniono również jego przeciwzapalne działanie oraz hamujące procesy zapalne w organizmie. Może też pomóc w redukcji stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca.

Wartości odżywcze

Siemię jest źródłem łatwo strawnego i pełnowartościowego białka. W jego składzie znajdziemy takie aminokwasy jak: glutamina i arginina, które wywierają korzystne działanie na nasz układ odpornościowy, oraz cysteina i metionina (cysteina – detoks, a metionina – odtruwanie i działanie przeciwzapalne)

Siemię zawiera również śluz, który jest odporny na enzymy trawienne. Co sprawia, że siemię jest stosowane u osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą refluksową, owrzodzeniami przełyka oraz przy zatruciach substancjami żrącymi.

Siemię lniane są bogatym źródłem pożytecznych lignin, które właśnie m.in. pomagają kobietom w dolegliwościach w okresie menopauzalnym. Ligniny posiadają właściwości przeciwutleniające. Oprócz tego regulują cykl miesiączkowy. Lignany obecne w siemieniu lnianym mają zdolność do regulowania poziomu hormonów, zwłaszcza estrogenów. Mogą być szczególnie pomocne u kobiet w okresie menopauzy, łagodząc niektóre objawy i wspierając zdrowie hormonalne.

Siemię lniane to bogate źródło składników odżywczych, takich jak błonnik, białko, witaminy (np. witamina E, witaminy z grupy B) i minerały (np. magnez, fosfor, miedź). Błonnik korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, wspomaga perystaltykę jelit i może pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu cukru we krwi. Jest to szczególnie ważne dla osób z cukrzycą typu 2.

Siemię lniane jest jednym z najlepszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia roślinnego, zwłaszcza kwasu alfa-linolenowego (ALA). Omega-3 są znane ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie serca, redukując ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez obniżanie poziomu złego cholesterolu i regulację ciśnienia krwi.

Warto pamiętać, że ze względu na zawartość błonnika, przy zwiększonym spożyciu siemienia lnianego konieczne może być zwiększenie ilości spożywanej wody. Niektóre źródła zalecają mielenie siemienia przed spożyciem, aby ułatwić wchłanianie składników odżywczych.

Siemię lniane – zastosowanie w żywności

Siemię lniane można stosować w kuchni. Przede wszystkim ze względu na jego korzystne właściwości sensoryczne. Najczęściej używany w przemyśle piekarniczym i cukierniczym. Z jego nasion produkuje się znany olej lniany (tzw. rydzowy).

Siemię można dodawać do wielu potraw, dzięki temu zyskują one na wartościach odżywczych. Można go spożywać na wiele sposobów, np. dodając do jogurtu, płatków śniadaniowych, koktajli, sałatek lub wypieków. Można je także wykorzystać do przygotowania zdrowych, domowych przekąsek, takich jak energetyczne kulki czy chrupiące chipsy.

Ze względu na szybkie utlenianie związków zaleca się mielenie nasion na bieżąco i obróbkę termiczną, ponieważ wydostają się z nich szkodliwe związki cyjanowe. Mogą być one dodatkami do jogurtu, owsianki, koktajli owocowych i domowego pieczywa.

Nasiona zalane wrzątkiem mają postać gęstego kisielu, który ma właściwości lekko przeczyszczające i przyspieszające perystaltykę jelit.

error: Content is protected !!