Top 9 aplikacji do liczenia kalorii

Liczenie kalorii ma taką samą liczbę zwolenników, co przeciwników. Większość dietetyków jest zgodna, że liczenie kalorii to dobry początek odchudzania lub wprowadzania do swojego życia świadomych nawyków żywieniowych.

Top 5 aplikacji do liczenia kalorii

Czy warto liczyć kalorie?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii, jaka jest niezbędna każdemu człowiekowi do pokrycia wydatków energetycznych. Liczenie kalorii należy rozpocząć od obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Na dzienne zapotrzebowanie energetyczne wpływają takie czynniki jak: masa ciała, wiek, płeć, aktywność fizyczna, ilość tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Kalorie są dostarczane z białka, węglowodanów, tłuszczów, alkoholu, błonnika pokarmowego.

Liczenie kalorii pozwala na kontrolę naszej diety – czasem pozornie mały posiłek może być tzw. bombą kaloryczną. Świadomość, ile spożywane przez nas produkty posiadają kalorii, pozwoli na optymalizację naszej diety i skuteczną redukcję wagi. Główną przyczyną braku efektów odchudzania jest fakt, iż jemy za dużo – liczenie kalorii pozwala pozbyć się tego problemu. Zaletą notowania kaloryczności każdego posiłku jest poprawa samodyscypliny, która jest kluczem do efektywnej redukcji wagi.

Współczesne technologie umożliwiają korzystanie z różnych aplikacji, które ułatwiają monitorowanie spożywanych kalorii. Aplikacje do liczenia kalorii mogą być użytecznym wsparciem w osiąganiu celów związanych z kontrolą wagi i zdrowym żywieniem. Wybór konkretnego narzędzia zależy od indywidualnych preferencji, celów oraz potrzeb.

Aby zacząć proces odchudzania, należy obliczyć własne zapotrzebowanie energetyczne, aby ostatecznie zastosować deficyt kaloryczny. Obliczenie własnego zapotrzebowania energetycznego można wykonać samodzielnie poprzez jeden z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Wystarczy, że podamy niezbędne dane i otrzymamy wartość dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Od tej wartości należy odjąć 500-750 kcal w ramach deficytu.

Ważne jest, aby wybierać aplikacje, które są intuicyjne w obsłudze, zawierają bogatą bazę danych produktów spożywczych oraz oferują funkcje, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i stylowi życia. Jednocześnie pamiętaj, że liczenie kalorii powinno być tylko jednym z aspektów zdrowego żywienia, a całościowe podejście do diety i aktywności fizycznej jest kluczem do osiągnięcia i utrzymania optymalnego zdrowia.

Moja lista top 5 aplikacji do liczenia kalorii

Jedna z aplikacji do liczenia kalorii i odchudzania to FITATU, w której także bez problemu będziemy mogli dodawać produkty do bazy. Aplikacja wyliczy nam zapotrzebowanie kaloryczne i będzie śledzić picie wody. 

ZALETY:
– łatwa w obsłudze
– największa baza produktów skontrolowana przez dietetyków i ekspertów w dziedzinie żywienia
– baza gotowych potraw z restauracji
– baza produktów gotowych z dostępnych sieciówek spożywczych
– każdy produkt i potrawa ma wyliczoną ilość aż ok. 40 składników pokarmowych
– skaner kodów kreskowych produktów
– możliwość dodania nowego produktu/potrawy
– możliwość kopiowania posiłków
– duża baza ćwiczeń wraz z ilością spalanych kalorii
– możliwość sparowania z innymi aplikacjami lub urządzeniami mierzącymi aktywność fizyczną
– monitorowanie zmian masy ciała
– ustawianie celu końcowej masy ciała oraz ilości całodobowej kaloryczności
– czasowe raporty o zmianach
– dodatkowe możliwości z wersją PREMIUM

Według mnie to najlepsza aplikacja jaką miałam okazję testować 😉

MyFitnessPal to jedna z aplikacji do liczenia kalorii i przeznaczona do prowadzenia dzienniczka żywieniowego oraz utraty wagi. Możemy w niej szybko dodawać produkty, które spożyliśmy, liczyć kalorie czy monitorować picie wody każdego dnia. Aplikacja ma intuicyjny wygląd oraz możliwość dodania znajomych, co może pomóc nam się zmotywować do przestrzegania zdrowej diety. W aplikacji dostępnych jest 350 ćwiczeń, które pomogą Ci zrzucić zbędną tkankę tłuszczową. Ustalamy ilość kilogramów, które chcemy zrzucić tygodniowo i aplikacja wyznacza nam docelowy bilans kalorii. W aplikacji możemy śledzić postępy w formie wykresów. Do funkcji apki zalicza się skaner kodów kreskowych, które pozwalają na szukanie dopasowań w bazie danych produktów.

Fatsecret – to mobilny licznik kalorii, który często jest polecany przez dietetyków. Jej zaletą jest możliwość kontrolowania wagi, korzystania z przepisów kulinarnych i otrzymywanie informacji na temat wartości odżywczych posiłków. Wyznaczamy cel i możemy podać szereg informacji, które pozwolą ustawić prawidłową dietę. Możemy śledzić informacje o treningach i postępach w diecie oraz chudnięciu.

Kolejna aplikacja lubiana przez profesjonalnego dietetyka to YAZIO, która liczy kalorie. Ma 3 programy dietetyczne i szacuje zapotrzebowanie kaloryczne każdego dnia dla użytkownika z procentowym udziałem węglowodanów, białek i tłuszczy. W aplikacji możemy na bieżąco monitorować swoje postępy. Ta aplikacja oferuje personalizowane plany żywieniowe i treningowe. Użytkownicy mogą śledzić swoje posiłki, napoje i aktywność fizyczną, a także analizować zawartość kalorii oraz makroskładników. Aplikacja zawiera również opcję skanowania kodów kreskowych produktów spożywczych, co ułatwia wprowadzanie danych.

VitaScale
– idealna aplikacja dla diabetyków
– możliwość głosowego przeszukiwania bazy produktów
+ zalety aplikacji fitatu

Kolejna aplikacja do utraty wagi i efektywnego odchudzania to dieta.pl, która zawiera przepisy do diet: 1000 kcal, wolumetrycznej, tygodniowej, restrykcyjnej, wegańskiej, bezglutenowej czy lekkostrawnej. Dieta.pl zawiera dodatkowe zalecenia doceniane przez dietetyka Poznań z rozkładem dań na każdy dzień, co pozwoli uporządkować naszą dietę i kontrolować ją z poziomu naszego smartfona. Aplikacja posiada funkcję o godzinach posiłków i licznik kalorii.

Dodatkowo polecam także te aplikacje:

  • Lose it
  • Cronometr
  • SparkPeople

Aplikacja do liczenia kalorii pomaga dobierać produkty spożywcze właściwie pod względem kalorycznym oraz prowadzić dobowy bilans przyjmowanych kalorii – inaczej mówiąc licznik kalorii. Po wprowadzeniu listy produktów, automatycznie otrzymujemy informacje o spożytych kaloriach. Aplikacje do liczenia kalorii pomagają nam określić zalecaną ilość kalorii. Aplikacja są przyjazne i możemy je mieć zawsze pod ręką.

error: Content is protected !!