W jaki sposób stres wpływa na nasz organizm

W jaki sposób stres wpływa na nasz organizm? Czynniki stresogenne o wysokiej intensywności i działające na organizm przez długi okres czasu mają przykre i często bardzo bolesne konsekwencje. Zaburzają naturalną barierę ochronną organizmu, jaką jest odporność przed infekcjami i innych schorzeń. Ma zatem szerokie spektrum działania.

Wszystko zaczyna się od nadmiernego nagromadzenia się reaktywnych form tlenu lub azotu, które w warunkach pełnego zdrowia są neutralizowane przez specjalne jednostki, zwane antyutleniaczami (antyoksydantami). W taki sposób powstałe wolne rodniki są jak rzepy, które szukają tylko okazji aby się przyczepić do jakiejś wolnej cząsteczki, która posiada wolny elektron. Najczęściej są nimi aminokwasy, kwasy tłuszczowe i wiele innych cząsteczek.

Powstawanie coraz więcej tak „zmutowanych” komórek stanowi zagrożenie dla organizmu. W taki sposób właśnie także prowadzi to do powstania komórek nowotworowych, które w niekontrolowany sposób dzielą się i zwiększają swoją objętość.

W jaki sposób stres wpływa na nasz organizm? – objawy

Pierwsze odczuwalne dla człowieka dolegliwości to m.in.: nadmierne uczucie zmęczenia, spadek koncentracji, częste bóle głowy, a nawet migreny, osłabienie organizmu, problemy z trawieniem i wypróżnianiem się, problemy skórne, bóle mięśniowe i stawowe, stany zapalne i wiele innych. Jak widać objawy dotyczą w gruncie rzeczy zaburzeń całego organizmu.

Nie muszą występować wszystkie powyżej opisane, lecz skupiając się na jednej lub kilku miejscach nieleczony taki stan doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Tak powstają m.in. choroby autoimmunologiczne, takie jak: choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1, … (przez co organizm produkuje przeciwciała przeciw własnym tkankom niszcząc ją).

Jak każde zjawisko musi mieć swoją przyczynę. Czynnikami zaburzającymi homeostazę są najczęściej: intensywny i przewlekły stres, nieprawidłowa higiena snu, zła dieta, używki (alkohol, papierosy, narkotyki, …), nadmierny wysiłek fizyczny, leki, zanieczyszczenia środowiska i wiele innych.

W jaki sposób zdiagnozować stan stresu oksydacyjnego w organizmie?

Wykonujemy badania laboratoryjne na obecność markerów stanu zapalnego we krwi, np. poziom glutationu, długość telomerów, marker oksydacyjnego uszkodzenia DNA (8-hydroksy-2-deoksyguanozyny), aktywność enzymów dysmutazy ponadtlenkowej SOD-1 i SOD-2, gamma-glutamylotranspeptydazy, białka CRP, OB i wielu innych. Oczywiście to są tylko przykłady markerów stanu zapalnego. W żadnym wypadku nie musicie wykonywać każdego tego badania 😉

Dodatkowo możemy w celu sprawdzenia czy już nie powstaje choroba autoimmunologiczna wykonać pomiar stężenia przeciwciał, np. przeciwtarczycowych.

Czynniki przyspieszające skracanie telomerów – starzenie się organizmu

  • cukier
  • niestabilne stężenie glukozy i insuliny we krwi
  • nadmierna ilość tłuszczu trzewnego
  • przetworzona żywność

W jaki sposób stres wpływa na nasz organizm? – jak się bronić lub zapobiegać?

Najlepszym sposobem jest dostarczanie organizmowi antyoksydantów z DIETY. Ruch jest zdrowy, ale nie można z niczym przesadzić. Jak już wcześniej wspomniałam, zbyt intensywna i zbyt częsta aktywność fizyczna staje się czynnikiem zwiększającym poziom stresu. Dodatkowo przy braku odpowiedniej higieny snu oraz odpoczynku dla organizmu, staje się idealną okazją dla wolnych rodników.

Należy zadbać o odpowiednio zbilansowana dieta, w szczególności, gdy powstały niedobory pokarmowe (np. żelazo, witamina D, kwasy omega 3 i 6, foliany, cynk, selen, …). Warto także włączyć suplementację probiotykami oraz spożywanie żywności będącymi prebiotykami (wpływającymi na rozwój mikroflory jelitowej), np. kiszonki, jogurty, maślanki, kefir, … Dobrym rozwiązaniem byłoby też ograniczenie używek lub całkowite ich wyeliminowani DLA ZDROWIA.

Nie wiesz jak sobie radzić ze stresem? – poproś o pomoc!!!