Wiek metaboliczny

Wiek metaboliczny odzwierciedla rzeczywistą kondycję organizmu i jego stan. Jest to pomiar zawartości tkanek i narządów w niezbędne składniki (woda, białko – mięśnie, mineralizacja, itp.).

Data urodzenia wpisana w metryce nie jest jedyny wyznacznikiem naszego wieku. Następną charakterystyką jest wiek biologiczny, nazywany także wiekiem metabolicznym. Pokazuje on na ile czuje się dany organizm człowieka.

Często pewnie gdzieś Tobie przemknęło stwierdzenie „Wyglądasz tak młodo, nie na swój wiek”. to właśnie wiek metaboliczny jest sprawcą całego zajścia 🙂 pomaga nam zachować młody wygląd na dłużej lub przyspieszyć nasze starzenie. Ale to my mamy na to ostatecznie wpływ i kontrolę nad nim.

umów wizytę

Wiek biologiczny zależy od wielu czynników: stylu życia, diety, aktywności fizycznej, równowagi hormonalnej, genów i jakości radzenia sobie ze stresem.

Wiek metaboliczny określa nasze tempo przemiany materii oraz zdolność organizmu do regeneracji tkanek.

Wiek metaboliczny – jak obliczyć?

Badanie wieku metabolicznego może odbyć się za pomocą analizy składu ciała. Jest on parametrem określanym na podstawie bioimpedencji elektrycznej, zaraz obok stanu nawodnienia, % zawartości tkanki tłuszczowej, zawartości tkanki mięśniowej i innych.

Do wyliczenia wieku metabolicznego analizator potrzebuje obliczenia kilku parametrów:

  • podstawową przemianę materii (PPM) – ilość energii potrzebna do podtrzymania funkcji życiowych organizmu (pracy serca, oddychania, itp.)
  • masa mięśni
  • masa tkanki tłuszczowej
  • masa wody

Jednakże wartość wieku metabolicznego jest jedynie wartością rzeczywistą dla osób całkowicie zdrowych. Natomiast u osób chorych na choroby tarczycy lub u kobiet w ciąży i karmiących piersią wynik ten może być zawyżony lub zaniżony.

Jeśli wiek metaboliczny jest wyższy niż wiek rzeczywisty, należy niezwłocznie podjąć działanie, aby go obniżyć.

Przed pomiarem analizy składu ciała nie należy zmieniać zwyczajowej diety oraz nie powinno się wykonywać intensywnych ćwiczeń, ponieważ zmienia to chociażby zawartość stan nawodnienia. Przez co wynik staje się nieadekwatny do rzeczywistości.

Wiek metaboliczny, jak już wcześniej wspomniałam, polega na wypełnieniu pewnego testu składającego się z 2 części: praktycznej (wykonywanie pomiarów i obliczanie) oraz teoretycznej (oceniającej nawyki żywieniowe). Test ten jest zaproponowany przez amerykańskich ekspertów i jest on dostępny w Internecie.

Jednakże, jeśli chciałbyś/abyś dowiedzieć się ile wynosi Twój wiek metaboliczny, zalecam wykonanie analizy składu ciała. Wtedy uzyskasz bardziej miarodajny wynik.

Analiza składu ciała u dietetyka Online