Zaburzenia hormonalne współczesnych kobiet edukacja
Współczesne kobiety coraz częściej cierpią na zaburzenia hormonalne i związane z nimi objawy, takie jak: bolesne miesiączki, spadek libido, tkliwość piersi, guzy piersi, okresowe obrzęki, wahania nastroju i wiele innych. Coraz częściej diagnozuje się u nich bezpłodność.
O zaburzeniach hormonalnych mogą również świadczyć, taki objawy jak: przewlekłe zmęczenie, wzdęcia, zaparcia, gazy, spowolniony metabolizm.
Należy również pamiętać, że problem zaburzeń hormonalnych dotyczy także mężczyzn.



Przyczyny
Na pracę układu hormonalnego wpływa wiele czynników. Do negatywnych czynników, które zaburzają jego pracę, należy: stres, zbyt intensywny tryb życia (nieprawidłowa proporcja czasu pracy i obowiązków do odpoczynku, relaksacji i nieprawidłowa higiena snu), używki, zanieczyszczone środowisko, toksyny, nadmiar estrogenów w diecie, ekspozycja na pestycydy, plastik i chemikalia. To wszystko negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie psychofizyczne.
Konsekwencje
Najbardziej pożądanym stanem jest oczywiście homeostaza, czyli równowaga ogólnoustrojowa. Każde zakłócenie w wybranym układzie, skutkuje upośledzeniem funkcjonowania organizmu. Jednakże układ hormonalny jest na tyle plejotropowym schorzeniem, którego upośledzenie wpływa na wiele układów jednocześnie.
Zatem względny nadmiar estrogenu związany jest z zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka sutka, włókniako-mięśniaków, cyst na jajnikach, endometriozy i PMS (zespołu napięcia przedmenstruacyjnego). Może dawać takie objawy jak: nadmierny apetet na słodycze, depresja, spadek libido, obfite i długotrwałe miesiączki, przyrost masy ciała, obrzmienie piersi i zatrzymanie wody w organizmie.
Leczenie
Należy tu wspomnieć o synergistycznym korzystnym działaniu zbilansowanej diecie oraz rozsądnym stylu życia. Naturalne, holistyczne podejście do zdrowia, pomaga zrozumieć zależność pomiędzy nieprawidłowym odżywianiem i trybem życia a problemami zdrowotnymi. Coraz bardziej ceni się naturalne metody leczenia, co za tym się kieruje na zwiększenie świadomości prozdrowotności jedzenia, fitoterapii i praktyk relaksacyjnych, które stają się już coraz częściej priorytetem nad medycyną konwencjonalną, tzn. farmakoterapii.
„Niestety często niedocenianym elementem profilaktyki i dietoterapii jest to co i ile jemy. Przytaczając w tym celu słowa Hipokratesa: niech pożywienie będzie naszym lekarstwem, a lekarstwem pożywienie.”
Zmieniając swoje nawyki żywieniowe i zdrowotne masz możliwość długotrwałego wsparcia i utrzymania dobrego stanu zdrowia, samopoczucia, co za tym idzie polepszyć jakość życia. Zaufajmy zatem naturze i zdrowej żywności.
Zapytaj o pomoc dietetyka


