Choroby pasożytnicze

Choroby pasożytnicze (parazytozy) są wywoływane przez pasożyty, czyli organizmy funkcjonujące (żyjące) kosztem żywiciela. Nie należy ich lekceważyć, nieleczone grożą poważnym powikłaniom zdrowotnym.

Pasożyty przewodu pokarmowego bytują nie tylko w układzie pokarmowym, ale w rzeczywistości zasiedlają również inne narządy. W trakcie swojego cyklu rozwojowego mogą migrować po organizmie (np. larwy glisty ludzkiej wędrują przez wątrobę i serce do płuc, a cysty tasiemca bąblowca mogą umiejscawiać się w mózgu, płucach i sercu, kościach, a nawet w gałce ocznej).

Szkodliwe dla organizmu człowieka mogą być również wytwarzane przez pasożyty produkty przemiany materii.

Do zainfekowania pasożytami najczęściej dochodzi w wyniku spożycia zakażonych pokarmów lub płynów albo w czasie kontaktu z chorym zwierzęciem. Ponadto duże znaczenie w profilaktyce przeciwpasożytniczej ma dokładna higiena rąk i surowców spożywczych (głównie warzyw i owoców, ale i też mięsa). Chociaż i to należy wykonać z ostrożnością i po myciu ich umyć powierzchnie mające styczność z tymi surowcami.

W ostatnich latach coraz ważniejszym czynnikiem ryzyka zakażenia stały się podróże zagraniczne, szczególnie te tropikalne.

Do pasożytów układu pokarmowego należą:

  • pierwotniaki jelitowe, np. lamblia
  • robaki jelitowe, np. owsik, glista ludzka, tasiemce

W sytuacji podejrzenia zakażenia pasożytami należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu natychmiastowego podjęcia leczenia.

Choroby pasożytnicze – leczenie

W terapi zakażeń lamblią lekami pierwszego wyboru są metronidazol lub tynidazol oraz leki przeciwbiegunkowe. Zakażenia owsikiem lub glistą ludzką leczy się lekami syntetycznymi: pyrantelem, mebendazolem lub albendazolem.

Zakażenie tasiemcem podlega leczeniu albendazolem lub niklozamidem. Są to leki przepisane przez lekarza z odpowiednio dobraną dawką. Nie stosuj ich na własną rękę!

Syntetyczne leki przeciwrobacze charakteryzują się bardzo dużą skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania. W niewielkim stopniu wchłaniają się z układu pokarmowego, a po wchłonięciu są transportowane do wątroby, gdzie ulegają metabolizmowi.

Mechanizmy działania leków przeciwrobaczych polegają na porażaniu mięśni pasożyta (zostaje on wydalony z organizmu jako niestrawialna część pokarmu) oraz uniemożliwianiu wchłaniania glukozy przez pasożyta (uniemożliwiają karmienie ich).

popularne w pewnym okresie było wspomaganie odchudzania poprzez łykanie kapsułek zawierających larwy tasiemca. Ze względu na drastyczne konsekwencje tej metody wymaga ona swojej uwagi, aby zapobiec kolejnym tragediom.

Pewna 36-letnia kobieta (w rozmowie, która odbyła się w 2013 roku) opowiedziała o swojej historii z połykanie właśnie kapsułek z tasiemcem uzbrojonym i bruzdogłowcem. Do dnia dzisiejszego leczy się (niestety nieskutecznie) z tasiemczycy i zaburzeniami neurologicznymi.

Kapsułki z larwami tasiemca dostępne są w Internecie, często polecane jako element medycyny chińskiej. Sprzedawca zapewnia też, że kapsułki można kupić w aptekach w Meksyku jako suplementy diety na odchudzanie.

Tasiemce pasożytujące odżywiają się nie tylko tłuszczem, ale również innymi składnikami pokarmowymi: węglowodanami i mikroelementami, doprowadzając do powstawania niedoborów pokarmowych. Nie zapominajmy o innych zaburzeniach groźnych dla zdrowia, a nawet życia.