Choroby pasożytnicze edukacja
Choroby pasożytnicze (parazytozy) są wywoływane przez pasożyty, czyli organizmy funkcjonujące (żyjące) kosztem żywiciela. Nie należy ich lekceważyć, nieleczone grożą poważnym powikłaniom zdrowotnym.
Pasożyty przewodu pokarmowego bytują nie tylko w układzie pokarmowym, ale w rzeczywistości zasiedlają również inne narządy. W trakcie swojego cyklu rozwojowego mogą migrować po organizmie (np. larwy glisty ludzkiej wędrują przez wątrobę i serce do płuc, a cysty tasiemca bąblowca mogą umiejscawiać się w mózgu, płucach i sercu, kościach, a nawet w gałce ocznej).
Szkodliwe dla organizmu człowieka mogą być również wytwarzane przez pasożyty produkty przemiany materii.
Do zainfekowania pasożytami najczęściej dochodzi w wyniku spożycia zakażonych pokarmów lub płynów albo w czasie kontaktu z chorym zwierzęciem. Ponadto duże znaczenie w profilaktyce przeciwpasożytniczej ma dokładna higiena rąk i surowców spożywczych (głównie warzyw i owoców, ale i też mięsa). Chociaż i to należy wykonać z ostrożnością i po myciu ich umyć powierzchnie mające styczność z tymi surowcami.
W ostatnich latach coraz ważniejszym czynnikiem ryzyka zakażenia stały się podróże zagraniczne, szczególnie te tropikalne.
Do pasożytów układu pokarmowego należą:
- pierwotniaki jelitowe, np. lamblia
- robaki jelitowe, np. owsik, glista ludzka, tasiemce
W sytuacji podejrzenia zakażenia pasożytami należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu natychmiastowego podjęcia leczenia.
Choroby pasożytnicze – leczenie
W terapi zakażeń lamblią lekami pierwszego wyboru są metronidazol lub tynidazol oraz leki przeciwbiegunkowe. Zakażenia owsikiem lub glistą ludzką leczy się lekami syntetycznymi: pyrantelem, mebendazolem lub albendazolem.
Zakażenie tasiemcem podlega leczeniu albendazolem lub niklozamidem. Są to leki przepisane przez lekarza z odpowiednio dobraną dawką. Nie stosuj ich na własną rękę!
Syntetyczne leki przeciwrobacze charakteryzują się bardzo dużą skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania. W niewielkim stopniu wchłaniają się z układu pokarmowego, a po wchłonięciu są transportowane do wątroby, gdzie ulegają metabolizmowi.
Mechanizmy działania leków przeciwrobaczych polegają na porażaniu mięśni pasożyta (zostaje on wydalony z organizmu jako niestrawialna część pokarmu) oraz uniemożliwianiu wchłaniania glukozy przez pasożyta (uniemożliwiają karmienie ich).
popularne w pewnym okresie było wspomaganie odchudzania poprzez łykanie kapsułek zawierających larwy tasiemca. Ze względu na drastyczne konsekwencje tej metody wymaga ona swojej uwagi, aby zapobiec kolejnym tragediom.
Pewna 36-letnia kobieta (w rozmowie, która odbyła się w 2013 roku) opowiedziała o swojej historii z połykanie właśnie kapsułek z tasiemcem uzbrojonym i bruzdogłowcem. Do dnia dzisiejszego leczy się (niestety nieskutecznie) z tasiemczycy i zaburzeniami neurologicznymi.
Kapsułki z larwami tasiemca dostępne są w Internecie, często polecane jako element medycyny chińskiej. Sprzedawca zapewnia też, że kapsułki można kupić w aptekach w Meksyku jako suplementy diety na odchudzanie.
Tasiemce pasożytujące odżywiają się nie tylko tłuszczem, ale również innymi składnikami pokarmowymi: węglowodanami i mikroelementami, doprowadzając do powstawania niedoborów pokarmowych. Nie zapominajmy o innych zaburzeniach groźnych dla zdrowia, a nawet życia.