Jak radzić sobie z napadami jedzenia i zajadaniem stresu dieta
Jak radzić sobie z napadami jedzenia i zajadaniem stresu? – podpowiada dietetyk Zuzanna Rosińska
Nadmierna reakcja na stres powoduje w organizmie spustoszenie. W szybkim czasie spada poziom cukru we krwi, a nadnercza wyprodukowały nadmiar kortyzolu i adrenaliny, które spowodowały obniżenie samopoczucia i osłabienie organizmu (spadek poziomu stężenia dopaminy i endorfin – hormonów szczęścia), przez co odczuwamy chęć szybkiego uzupełnienia energii i odczucia przyjemności (bardzo często kojarzona ze słodyczami i produktami wysoko przetworzonymi, bogatymi w cukier prosty).
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale występuje w dwóch postaciach: motywacyjny i destruktywny (wyniszczający). Ten drugi z kolei wpływa bardzo negatywnie na organizm, w szczególności, gdy jest on przewlekły. Może skutkować obniżeniem odporności organizmu i w konsekwencji zwiększa ryzyko wystąpienia nawet chorób autoimmunologicznych lub powstania komórek rakowych.
Są dwa typy reakcji na stres: obniżający apetyt i powodujący niekontrolowaną żarłoczność (kompulsywne objadanie się). Jeden i drugi jest niebezpieczny dla zdrowia. Odczucie tzw. „zblokowanie żołądka lub przełyku”, mdłości lub po prostu apatii jest tą gorszą stroną, ale i w takiej sytuacji można znaleźć rozwiązanie. Najczęściej jedyną słuszną decyzją w jednej, jak i w drugiej sytuacji, jest udanie się do specjalisty, np. psychodietetyka lub psychologa, który pomoże znaleźć najlepszą metodę na radzenie sobie ze stresem. Jednakże w przypadku kompulsywnej żarłoczności jest gotowy przepis na rozładowanie emocji w inny sposób niż zajadanie stresu. A mianowicie dobrym wyborem będzie aktywność fizyczna, która sprawia nam przyjemność (jazda rowerem, bieganie, pływanie, umiarkowane tempo marszu, itp.), ciepła, pachnąca kąpiel przy świeczkach i muzyce relaksującej, obejrzenie filmu lub przeczytanie kilku rozdziałów wciągającej książki (lecz pamiętaj, aby nie towarzyszyło temu jedzenie), a może posłuchaj treningu autogennego lub ASMR, posprzątaj w mieszkaniu lub przemebluj pokój (samo otaczające nas Feng Snuj poprawi nam już wystarczająco nastrój).
A może warto by wykonać badania morfologiczne w kierunku niedoboru witamin i składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez, żelazo, witamina D i witaminy z grupy B. Mogą też powodować napady spożywania produktów będących ich dobrym źródłem. Jest to tak zwana fizjologiczna reakcji organizmu na występujący niedobór ich w organizmie, ale objawiający się właśnie w sytuacjach zwiększonej reakcji na stres.
Jak radzić sobie z napadami jedzenia i zajadaniem stresu? – radzi dietetyk Zuzanna Rosińska DietetykFit
Chciałbyś skorzystać z porady dietetyka, aby ograniczyć napady objadania się pod wpływem emocji? Nie WSTYDŹ się i poproś o pomoc już dziś! Razem damy radę 😉
Powyższy artykuł nie dotyczy przypadków zaburzeń odżywiania jakimi są: przewlekłe stanu kompulsywnego objadania się, napadowe jedzenie nocne, bulimia oraz inne jednostki chorobowe.