Odchudź swoje dziecko

Odchudź swoje dziecko z dietetykiem. Statystyki powstałe na podstawie stanu zdrowia dzieci i młodzieży biją na alarm. Co 3 dziecko/młodzież ma problem z nadmierną masą ciała, w tym co 3 dziecko/młodzież ma otyłość. W ponad 90% przypadków problem nadmiernych kilogramów jest konsekwencją nieprawidłowej diety opartej na fast food’ach i produktach o wysokim stężeniu cukrów prostych oraz siedzącym trybem życia.

Same produkty typu fast food i słodycze nie są przyczyną powstania nadmiernej masy ciała, lecz zbyt dużą ilością dostarczanej energii z pożywienia, która z przyczyn niskiej aktywności fizycznej kumuluje się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.

Już coraz częściej coraz to młodsze dzieci trafiają do szpitala z powodu nadciśnienia, miażdżycy czy cukrzycy. W ubiegłym stuleciu były to choroby w większości przypadkach osób dorosłych. Rzadkością było spotkać dziecko, które miałoby którekolwiek ze schorzeń. Lecz jeśli przeanalizujemy różnice w stylu życia dziecka urodzonego w czasach kiedy nie było jeszcze komputerów, smartfonów czy innych urządzeniach elektronicznych umożliwiających granie w gry, a dziecka urodzonego w XXI wieku, zauważymy, że w dzieci urodzone w XX wieku miały więcej ruchu i zdrowsze posiłki (XXI wiek ułatwił też dostęp do wysoko przetworzonej żywności).

Zwyczajowe nazwy „oponka”, „fałdki” czy „przy kości lub dobrze zbudowany” to określenia na nadmierną masę ciała w aspekcie estetycznym. Często nie zwraca się się na to aż tak uwagi. Dziecko z nadwagą? Pewnie to kwestia czasu jak schudnie. Może tak, a może nie.

umów wizytę

Aspekty nadmiernej masy ciała u dzieci

Dziecko cierpiące na nadwagę czy otyłość często ma problemy społeczne (gorsze kontakty z rówieśnikami) lub na tle psychologicznym (niską samoocenę, brak pewności siebie, częstsze stany depresyjne, brak motywacji, …). W takiej sytuacji warto zareagować w odpowiedni sposób, wyciągając pomocną dłoń do dziecka i zapytać się jaki jest powód takiego sposobu odżywiania się (leczenie przyczynowe, nie objawowe).

Kolejne rosnące kilogramy powodują pogorszenie kondycji i koncentracji, zmniejszenie wydolności organizmu i zwiększenie ryzyka chorób. Dbając o zdrowie psychiczne swojego dziecka, zadbaj o jego zdrowie fizyczne. Wypisując kolejne zwolnienie z WF-u, zastanów się czy rzeczywiście jest ono niezbędne.

Jak pomóc dziecku z nadmierną masą ciała?

Po pierwsze zaoferuj swojemu dziecku wsparcie w procesie odchudzania, daj mu poczucie że nie jest w tym sam/a. Odchudzanie to nie dieta odchudzająca, lecz zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze. Zacznij od zdrowych zakupów, przez wspólne szykowanie zdrowych posiłków i wspólnie spożywanych posiłków do rozmów o zdrowiu, zarówno psychicznym jak i fizycznym.

Zwiększanie udziału aktywności fizycznej u dziecka na początku będzie trudne i czasochłonne. Ale warto! Pamiętaj nigdy nic na siłę, ale ciekawe pomysły na spędzanie aktywnie czasu przyniesie korzyści dla jego zdrowia. Grę w Fortnight czy FIFA lepiej zamienić na zajęcia z piłki nożnej. Godzinna jazda rowerem czy pieszy spacer, np. po małe zakupy spożywcze przyspieszą efekt kuracji odchudzającej.

Era gadżetów elektronicznych też przychodzi z ratunkiem na takie sytuacje. Jeśli dziecka zainteresuje kwestia liczenia kroków krokomierzem, opaską sportową czy smartwatchem. Można rozważyć taki zakup. Stawianie celów mierzalnych jest kluczem do sukcesu dla dziecka, które chętne pokonywać własne rekordy pokonanych kilometrów będzie czerpać z tego radość (frajdę) i jednocześnie codziennie będzie przybliżać się do uzyskania efektu, jakim jest mniejsza wartość na wadze.

Odchudź swoje dziecko – ratunek przed chorobami w dorosłości | dietetyk Online

Leczenie nadwagi i otyłości z dietetykiem online- odchudzanie z dietetykiem