Skąd bierze się efekt jo-jo

Skąd bierze się efekt jo-jo i co to właściwie oznacza? Wielu z Was pewnie zna lub chociaż słyszało to pojęcie. Jeśli próbowaliście chociaż raz w swoim życiu przejść dietę redukcyjną, na odchudzanie, detoks lub inną dietę, zapewne wielu z Was nie udało się utrzymać prawidłowej masy ciała przez dłuższy czas.

Zwiększenie masy ciała po zastosowanej diecie odchudzającej nosi właśnie nazwę efektu jo-jo. Jest on nie unikniony, jeśli podejdziemy do tematu odchudzania nie trzymając się pewnych zasad towarzyszącym zmianom nawyków żywieniowych. Właściwie chcąc zmniejszyć masę ciała wystarczy zmienić swoje nawyki odżywiania na zdrowsze. Więc jeszcze raz powtórzę „zwiększ aktywność fizyczną i zadbaj o prawidłowo zbilansowana dietę”.

Przyczyny efektu jo-jo

Po pierwsze przechodząc na dietę odchudzającą, często wręcz restrykcyjną (ograniczającą dość mocno energetyczność/ kaloryczność diety oraz produkty typu fast food czy słodycze) powodujemy, że w organizmie powstaje tzw. głód cukrowy i zwiększenie apetytu, co ostatecznie po jej zakończeniu sprawia, że jemy o wiele więcej i znowu powstaje nadwyżka kaloryczna, co za tym idzie kilogramy wracają (efekt jo-jo).

Można też powiedzieć, że po zastosowaniu takiej diety restrykcyjnej, folgujemy sobie wracając do poprzednich przyzwyczajeń/nawyków żywieniowych, ponieważ zrezygnowaliśmy z produktów, których jedliśmy na co dzień (a przynajmniej pojawiały się często w naszej diecie). Nasz mózg wtedy wysyła informacje, że w końcu po takim długim czasie nie spożywania takich produktów zasłużył sobie na nie.

umów wizytę

Po drugie, zmienna intensywność i częstotliwość wysiłku fizycznego i nieodpowiedni dobór kaloryczny diety, mogą powodować wahania pomiarów masy ciała. Jest to natomiast aspekt, który można w łatwy sposób wyregulować, nawet samemu.

Pojawia się tutaj także możliwa przyczyna, czym jest zaburzenia hormonalne. Mogą być one jeszcze nie zdiagnozowane, pojawiające się w skutek nadmiernej masy ciała lub innych występujących chorób. W większości przypadków najczęstszym zaburzeniem gospodarki hormonalnej jest niedoczynność tarczycy, która upośledza tempo przemiany materii, przez co możemy mieć trudności w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Skąd się bierze efekt jo-jo? – odpowiada dietetyk Online

Leczenie nadwagi i otyłości z dietetykiem online – odchudzanie z dietetykiem BEZ EFEKTU JO-JO!